Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев категорично отхвърли твърденията, че именно подопечната му комисия е виновна за решението на Европейската комисия да иска колосална глоба за страната ни заради забавяне при транспонирането на директивите за енергийния пазар и природния газ в българското законодателство.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
"Не считам, че дейността и работата на ДКЕВР може да бъде причина за тази процедура, не мога да го приема, защото не е така", заяви Семерджиев, цитиран от БГНЕС. Семерджиев добави, че не е дискутирал решението на ЕК с икономическия министър Делян Добрев.
Държавната комисия трябва да разработи четири нормативни документа, единият от които вече е изготвен, обясни Семерджиев. Вчера е приключила работата по Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката, която разписва изискванията за сертифициране на единния системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" в съответствие с изискванията от европейските директиви. Останалите три документа също са подготвени, но предстои да бъдат разгледани и одобрени от комисията. В рамките на не повече от един месец наредбите ще могат да влязат в сила, убеден е председателят на ДКЕВР.
"Приключили сме работата по най-големия и най-сложния документ", уточни председателят на държавния регулатор. "Ние спазваме сроковете по закон, там сроковете са едногодишни", подчерта Семерджиев. "Считам, че сме изпълнили всички изисквания на третия либерализационен пакет още с приемането на Закона за енергетиката", добави той.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Припомняме, че преди няколко години Европейският съюз реши, че трябва да има либерализация на енергийния пазар в общността. Това означава производството на енергия и разпределянето ѝ да бъдат разделени и да се извършват от отделни оператори (компании).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Редактор: Ивайло Петров