Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българската икономика първа по ръст на парниковите газове в ЕС

16 август 2022, 13:43 часа • 1963 прочитания

България се нарежда на първо място в Европейския съюз по ръст на отделяните емисии парникови газове в резултат на икономическа активност. През първото тримесечие на тази година отделяните парникови газове в българската икономика скачат с 38% спрямо същия период на миналата 2021 година, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Челната тройка се допълва от Малта (+21%) и Ирландия (+20%). Увеличение в отделяните емисии се отчита в почти всички икономики на ЕС, което е индикация за възстановяване от COVID-19 пандемията.

Единствено Нидерландия (-9%) и Финландия (-9%) записват спад в парниковите газове в резултат на икономически активности. Челната позиция на България бива отчетена на фона на лидерската позиция на страната ни по ръст на индустриалното производство от началото на тази година.

Въпреки увеличението в почти всички членки на ЕС, нивата остават под предепидемичната 2019 година.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

През първите три месеца на 2022 година, икономиката на ЕС е генерирала 1.029 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид (CO2 и други парникови газове). Това представлява ръст от 7% и 6% съответно спрямо същите тримесечия на 2020 и 2021 година, но спад спрямо 2019 година. През 2019 година икономиката на ЕС е генерирала 1.035 млрд. тона еквивалент на въглероден диоксид.

През първото тримесечие на 2022 година икономическите сектори в ЕС, отговорни за отделянето на най-много парникови газове са домакинствата (24%), производството и разпределението на електрическа енергия и газ (21%) и производството (20%), следвани от земеделието (12%), транспорта и складирането (10%).

Емисиите парникови газове нарастват във всички сектори спрямо същия период на 2021 година, с изключение на домакинствата, където нивата остават на същото ниво (245 млн. тона CO2-eq).

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Най-висок ръст се отчита в секторите транспорт и складиране (+21%), минно дело (+15%) и строителство (+11%).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес