България влиза в топ 10 по-достъп до високоскоростен интернет в Европейския съюз, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
През 2021 година 84.7% от домакинствата у нас имат достъп до бърз интернет чрез фиксирана връзка към високоскоростни мрежи (VHCN), което е над средното равнище за ЕС. Според данните, 70% от домакинствата в ЕС имат достъп до високоскоростен интернет.
Това отрежда десета позиция на България, като страната ни се намира непосредствено зад Румъния (дял от 87.1% от домакинствата) и пред Швеция (82.5%).
През 2013 година покритието у нас е обхващало 22.9% от домакинствата, което означава, че разпространението на VHCN мрежите в страната се развива с бързи темпове.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Когато става дума за достъп до високоскоростни мрежи в слабо населени райони (под 100 души на кв. километър), покритието у нас достига 61% (0.2% през 2013 година). Това отново е над средното равнище за ЕС, което достига 37.1%. България се нарежда на десета позиция в ЕС и в това отношение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Разпространението на високоскоростните мрежи бележи бурно развитие през последните близо 10 години. За сравнение, през 2013 година едва 16% от домакинствата в ЕС са имали достъп до бърз фиксиран интернет. За същия период делът на домакинствата, които попадат в покритието на високоскоростните мрежи в слабо населени райони в ЕС е нараснал от 4% до 37%.
На първо място по достъп до бърз интернет в ЕС се нарежда Малта (100% от домакинствата), следвана от Люксембург (96%), Дания (95%) и Испания (94%).
На последно място по достъп до фиксиран високоскоростен интернет се намира Гърция – дял от едва 20% от домакинствата. На дъното са още Кипър (41%) и Италия (44%).
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
При покритието в слабо населените райони подреждането изглежда сходно – Малта (100%), Люксембург, Дания и Нидерландия (по 79%). На опашката са Гърция (0%), Чехия (7%) и Финландия (12%).
Европейската комисия си поставя за цел до 2030 година да постигне 100% покритие на високоскоростния интернет и 5G покритие във всички населени райони.