България рискува да загуби 40 млн. евро, отпускани от Европейския съюз за земеделие. Причината – неизплащане на пари по инвестиционни проекти в сектора до 31 декември 2023 г.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Новината съобщи „Медиапул“, като се позова на отговор от зам.-министъра на земеделието Таня Георгиева-Дъбнишка, отговаряща за европрограмите в сектора.
Евентуалната загуба е свързана с изтичащата Програма за селските райони (2014-2020). В ЕС има правило, че в рамките на три години трябва да бъде изплатен бюджетът по дадена програма за конкретната година. Това значи, че бюджетът по програмата за 2020 е трябвало да се изплати до края на миналата година, но до 40 млн. евро не са платени в срок.
Още: Министър Вътев обясни къде са най-големите измами в земеделието
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Спешни преговори с ЕС
Правителството е започнало спешни преговори с Европейската комисия. Кабинетът „Денков-Габриел“ иска да убеди изпълнителния орган на блока да не прилага т.нар. правило за автоматичното отчисление – т.е. загуба на пари, неизплатени в срок – с мотивите „форсмажорна ситуация на българската икономика заради войната в Украйна и продължаващото възстановяване от Covid-кризата“, гласи информацията, дадена от Георгиева-Дъбнишка.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Снимка: Министърът на земеделието Кирил Вътев, БГНЕС
"Действително, по Програмата за развитие на селските райони за първи път от 2015 г. насам има риск от отчисление на средства, чийто размер обаче зависи от последващи процедури на съгласуване със службите на ЕК", се казва в отговорите на земеделското министерство.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Не се казва обаче колко пари са изплатени в срок. "Към момента прогнозният размер на потенциалния риск е почти три пъти по-малък, отколкото обявените в началото на 2023 г. прогнози за суми в размер на 100-120 млн. евро", гласи съобщеното от МЗХ, цитирано от "Медиапул".
Още: Земеделският министър: Няма изгледи да стане по-лека обстановката в сектора
Проблемите
"Към момента би било некоректно да се говори за категорична "загуба на средства", тъй като такава не е факт. Както беше обявено на проведеното през ноември 2023 г. заседание на Комисията по земеделие, храни и гори в Народното събрание, Управляващият орган на прогрмата претендира пред ЕК признаване на форсмажорни обстоятелства (като Covid и войната в Украйна), възпрепятствали извършването на плащания от Държавен фонд "Земеделие" през календарната 2023 г. Преговорите с ЕК продължават и към настоящия момент, като след приключване на процедурата е възможно потенциалният риск дори да бъде елиминиран изцяло", заявяват още от ведомството.
Министерството казва, че още от юни 2023 г. новото правителство е предприело редица мерки, за да се разплатят повече проекти. Кабинетът се свързал с над 1600 феремери и предприемачи, за да ги стимулира да подават заявки за плащане. Имало е и комуникация с публичните бенефициенти по ПРСР – общини, училища, детски градини, читалища, религиозни институции в селските райони.
От МЗХ смятат, че в рамките на първото тримесечие на настоящата година ще стане ясно дали парите ще бъдат загубени, или ЕК ще приеме форсмажорната ситуация. „Поемаме цялата отговорност за всички полагани усилия за минимизиране на риска от загуба на средства по ПРСР", казват от ведомството.
Още: Само собствено производство: Затягат контрола над фермерските пазари