Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България и САЩ заявиха още общи интереси в сферата на енергетиката

29 юни 2023, 12:02 часа • 1717 прочитания

Междуправителственото споразумение между САЩ и България, сътрудничеството в сферата на ядрената енергетика и ВЕИ технологиите - това бяха темите, обсъдени на среща между екипа на Министерството на енергетиката и делегация на Посолството на САЩ у нас.

Тя се проведе на 28 юни, сряда, като на нея присъстваха министърът на енергетиката Румен Радев, зам.-министър Ива Петрова, зам.-министър Красимир Ненов и Карина Ангелиева - началник на кабинета на министъра. От страна на Посолството на САЩ участие взеха посланик Кенет Мертен, заместник-посланик Андриа Брулет-Родригез и Ерън Коуп, съветник по политическите и икономическите въпроси.

Министър Радев представи общите приоритети пред екипа на ведомството по отношение енергийната политика и стратегия за развитие на сектора, акцентирайки на сътрудничеството със САЩ в частта ядрена енергетика, съобщиха от пресцентъра на министерството. В този контекст се обсъдиха и предприетите стъпки към финализирането на Междуправителственото споразумение. Зам.-министър Красимир Ненов запозна гостите с актуалното състояние на процеса в съответствие с рамките, зададени от Народното събрание. Според решението на парламента - предстои сключване на споразумение за изграждането на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР1000 (блок 7 на АЕЦ „Козлодуй").

Посланик Мертен подчерта, че до момента е извършен значителен обем работа, и определи споразумението като „нова ера на сътрудничество между двете страни“. Той заяви, че България може да бъде една от първите държави в Европа с инсталиран и работещ реактор AP1000, което е изключителна възможност. Посланикът се поинтересува и от процеса по лицензиране на новото свежо ядрено гориво, засегна и темата за малките модулни реактори, които са "много обещаваща технология".

Страните обсъдиха и лицензирането на свежо ядрено гориво на Уестингхаус Електрик Швеция АВ като съществена част от действията на правителството по осигуряване диверсификацията на доставки. Министър Радев подчерта ритмичността в работата на всички заинтересовани страни, включително текущия преглед на пакета документи, включващ неутронно-физични, термо-механични, якостни, термо-хидравлични и радиологични анализи за смесени и еднородни зареждания, както и нужното време пред Агенцията за ядрено регулиране за издаване на разрешение за експлоатация на новия тип ядрено гориво.

Друга засегната тема беше диверсификация на доставките на природен газ, като зам.-министър Ива Петрова заяви: „Междусистемната газова връзка между България и Гърция беше повратна точка, защото осигури достъп до терминала за втечнен природен газ, както и до Южния газов коридор, по който се транспортира природен газ от Азербайджан за нас. Следващ ключов проект е терминалът в Александруполис, където България има участие чрез своето дружество – "Булгартрансгаз". Надяваме се, че той ще заработи до края на годината. „Булгаргаз“ има резервиран капацитет от 1 млрд. кубични метра на терминала. Работим по междусистемните газови връзки със Сърбия и Северна Македония, както и по увеличаване на капацитета на хранилището в Чирен. Участваме в платформата за общи газови доставки, инициирана от ЕК. Тези усилия дават резултат по гарантиране на доставките и диверсификация както за страната, така и за региона на Югоизточна Европа“.

Американският посланик коментира, че е радостен да види колко успешна и проактивна е България по отношение на сигурността на доставките на природен газ и диверсификацията на източниците и маршрутите. Мертен похвали добрите взаимоотношения на страната ни с останалите държави в региона.

В края на срещата министър Румен Радев изрази желание България и САЩ да обсъдят възможно сътрудничество в областта на геотермалната енергия, ВЕИ, нови технологични нискоемисионни решения за производство на електроенергия, включително малки модулни ядрени реактори и зелен водород. Акцент беше поставен пред възможностите както за технологични трансфери, така и за инвестиционен интерес и за реализиране на евентуални публично-частни партньорства.

ОЩЕ: Министър Радев: Енергетиката е основен и структуроопределящ сектор

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес