България регистрира втория най-висок растеж на разходите за труд на годишна база сред страните членки на ЕС през първото тримесечие. Това показват данните на Евростат.
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
Румъния е лидер
При средно увеличение от 5,1 на сто в еврозоната и 5,5 на сто в ЕС като цяло, у нас ръстът на заплащането е от 15,8 на сто, като пред България е само Румъния с увеличение от 16,4 на сто.
Още: Заплати на чиновници надхвърлят 6000 лева
Двата основни компонента при отчитането на разходите за труд са заплати и разходи, различни от заплати.
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
Още: Инспекцията по труда разкри стотици хиляди нарушения през 2024 г.
В ЕС през първото тримесечие на годината заплатите растат с 5,8 на сто, а вторият компонент - с 4,8 на сто. За еврозоната увеличението е съответно 5,3 и 4,5 на сто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за Еврозоната
В ЕС увеличението на почасовите разходи за труд расте с 5,6 на сто в небизнес сектора и с 5,5 на сто в бизнес сектора. Ръстът е съответно от 5,5 на сто в промишлеността, 5,8 на сто в строителството и 5,5 на сто в услугите.
В еврозоната увеличението в небизнес сектора от 5,3 на сто и от 5 на сто в бизнеса, съответно 4,8 на сто в промишлеността, 5,2 на сто в строителството и 5 на сто в услугите.
В ЕС през първото тримесечие най-голямо увеличение на почасовото заплащане е отчетено с сектор "Изкуство, развлечение и отдих" - 8,7 на сто и в сектор "Минно и добивно дело" - 7,8 на сто, а най-малко в сектор "Недвижими имоти" - 0,7 на сто и "Електричество, газ, пара и климатизация" - 2,3 на сто.
Още: Руското настъпление принуждава Украйна да затвори ключова въглищна мина: Какви ще са последиците?
Още: На комисия: Украинският парламент разреши покупката на реакторите от АЕЦ "Белене“
В компонента разходи, различни от заплатите, най-голям е ръстът с сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" - 7,1 на сто и "Изкуство, развлечение и отдих" - 7 на сто, а най-малък в сектор "Недвижими имоти" - 1,7 на сто и "Социални дейност" - 1,9 на сто.
Почасово заплащане
Сред страните членки най-сериозно увеличение на почасовото заплащане през първото тримесечие на годишна база отчита Румъния (+16,4 на сто), следвана от България (+15,8 на сто) и Хърватия (+15,3 на сто). Двуцифрено е увеличението и в Полша (+14,1 на сто), Унгария (+13,7 на сто), Латвия (+12,7 на сто) и Литва (+11,1 на сто).
Най-малък е ръстът в Белгия (+2,5 на сто), Дания (+2,7 на сто) и Франция (+2,8 на сто).
Още: Льо Мер: Минимална заплата от 1600 евро ще ни срине