Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е сред шампионите по сива икономика в Европа

17 декември 2019, 19:00 часа • 10392 прочитания

Делът на сивата икономика в България е 37,8%, което ни поставя на едно от водещите места в Европа, показват данните на Международния валутен фонд (МВФ).

Сред балканските страни отстъпваме шампионското място в тази негативна класация само на Косово, чийто показател е 38,8% и на Черна гора с 38,2%.

Македония е близо до нас не само като територия – нейният показател за дял на сивата икономика е 37,6%, а Хърватия е с 35%.

Румъния е някъде около златната среда на Балканите с 34,8%. Сърбия има 34,5%, Босна и Херцеговина 34,5%, Гърция показва "добър" резултат от само 1/3 сив дял от икономиката си. Най-добре на полуострова са Турция – с 29,6% и Албания, която е с едва 28,3%.

Във връзка с този документ гръцкият в. Kathimerini пише, че гръцката държава би могла да инкасира приходи 3 пъти по-големи от взиманията по Единния данък върху собствеността (ENFIA) всяка година, ако незаконната икономика на Гърция беше ограничена до средното ниво на развитите страни в Европа.

Документът на МВФ "Обясняване на сивата икономика в Европа" поставя Гърция сред държавите с най-големи незаконни икономики. Сивата икономика на страната достигна 30,2% от общата икономика през 2016 г., последната година, за която са налични данни. Това е равно на дела, който страната загуби по време на кризата.

Проучването на МВФ установи най-високите проценти на незаконна икономика в Източна Европа, като в Косово тя достига до 38,8% от БВП, в България - 37,8% и Естония - 36,8%. От друга страна, незаконната икономика на Австрия възлиза на едва 9,4% от БВП, в Люксембург тя достига 9,7%, а в Швейцария 9,8%. Според анализаторите на МВФ развитите икономики са имали средно 15-20% сива икономика, а развиващите се икономики са между 30 и 35%.

Следователно, ако Гърция намали сивата си икономика до 15%, тя би могла да включи почти 30 млрд. евро в доходите си, след като БВП е малко под 200 млрд. евро, пише Kathimerini. Анализаторите изчисляват, че средната данъчна ставка върху този доход, около 20-30%, ще означава допълнително 6-9 млрд. евро годишно за държавата, което би възлизало на 3 или 4% от БВП.

За страната ни при БВП от порядъка на 120 млрд. лева влизането в графата на развитите икономики, т.е. ограничаване на сивия сектор в икономиката до максимум 20%, би означавало сериозен ръст.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес