Българският газопреносен оператор “Булгартрансгаз” ще анализира всички възможности да инвестира във втори терминал за втечнен газ. Това обяви изпълнителният директор на дружеството Владимир Малинов по време на участието си в „23-ата Световна среща на върха за втечнения природен газ“, която се провежда в Атина, съобщиха от пресцентъра на дружеството.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Къде ще е новият терминал?
Предвижда се новият терминал отново да е в Гърция. “Булгартрансгаз” е акционер с 20% в изграждащия се терминал за втечнен газ в Александруполис. Очаква се ключовата инфраструктура да бъде въведена в експлоатация в началото на 2024 г.
Още: Парадокс: Цената на газа в Европа падна до 42 евро, у нас гони 100 лева
Във форума, на който домакин е Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция, участват ежегодно представители на водещи международни газови компании, които обсъждат възможностите за развитие на пазара на втечнен природен газ.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Плаващата платформа за терминала напусна корабостроителницата на Keppel Corporation в Сингапур и се очаква да пристигне в Александруполис в средата на м. декември. Новината беше обявена от посланика на САЩ в Гърция Н. Пр. Джордж Цунис и потвърдена от Малинов, като член на борда на директорите на проектната компания Gastrade S.A.
По думите му ролята на втечнения природен газ е решаваща и се очаква делът му в енергийния микс да продължи да нараства. В тази връзка газопреносните оператори по Вертикалния газов коридор разработват проекти за добавен капацитет, които да отговорят на повишения интерес за пренос на природен газ от юг на север. „Свързването на газопреносните мрежи на Гърция, България, Румъния и Унгария и осигуряването на техническа възможност за двупосочен пренос на природен газ ще даде възможност по най-ефективен начин да се увеличи преносът на допълнителни количества втечнен природен газ“, допълни Малинов.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: България де факто се отказа от транзитната такса за руския газ
Разширението на Чирен
“За да отговорим в цялост на потребностите на пазара предвиждаме до края на 2024 година да завършим и разширението на подземното газово хранилище в Чирен. Синергията на проектите по Вертикалния коридор, терминала в Александруполис и разширението на ПГХ Чирен ще осигури необходимите условия за доставки на по-големи обеми LNG не само за пазарите в Гърция и България, а и за целия регион, включително Сърбия, Северна Македония, Украйна и Молдова“, каза Малинов.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)