Постигнато е неформално споразумение за възможността "Булгаргаз" да предложи за прехвърляне част от правата по споразумението с "Боташ" на трети страни.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Това обяви от трибуната на парламента служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по време на изслушване в Народното събрание, инициирано от парламентарната група на ПП-ДБ. Темите на привикването бяха подсигурените газови доставки, предоговарянето на споразумението с турската енергийна компания „Боташ", пускането в експлоатация на терминала за втечнен газ в Александруполис, както и за преговорите на БЕХ за придобиване до 20 % дял в консорциума, титуляр на Договора за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух". По голяма част от темите обаче са конфиденциална информация и ще бъдат разгледани на закрито заседание.
Още: Трябва да престанем да стоим наведени, ако можем: Призив заради "Газпром"
Министърът уточни, че споразумението е договорено по време на среща, провела се по негова инциатива с турския министър Алпарслан Байрактар на 27 април 2024 г. В нея участие са взели и представители на "Булгаргаз" и турската енергийна компания "Боташ".
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
"В рамките на срещата запознах турските колеги с решението на българското Народно събрание. Изразих позиция относно необходимостта от предоговаряне на споразумението между двете компании и поради настъпилата значителна промяна на пазара на природен газ от периода на подписването му до момента на вземане на решението от българския парламент", обясни Малинов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Двамата енергийни министри са възложили на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка с предоговарянето на споразумението.
Още: АЕЦ "Козлодуй" и БЕХ размениха директорите си
Вертикалният газов коридор
Малинов подчерта още, че инициативата за изграждането на вертикален газов коридор е подкрепяна и от настоящия служебен кабинет и се работи ускорено по проекта.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Министърът изтъкна инфраструктурните проекти за доставката на газ, начело с вертикалния газов коридор, който има стратегическо значение с оглед на бъдещото прекратяване на транзита на руския газ през Украйна от 1 януари 2025 г.
По отношение на проекта през 2024 г. Малинов изтъкна, че вече всички обекти са определени за такива от национално значение. Според министъра от страна на БЕХ е увеличен капитала на "Булгартрансгаз" с 200 млн. лева с нови поименни акции, а Министерски съвет е одобрил и издаването на държавни гаранции през 2025 г. по нови заемни споразумения на "Булгартрансгаз" в размер до 625 млн. лева. за финансиране на проекта.
Още: Енергийният министър постави срок за газовия терминал до Александруполис