Депутатите от бюджетната комисия приеха на първо четене законопроекта на Йордан Цонев за лицензите на фирмите за бързи кредити. Идеята е фирма за бързи кредити да може да получи лиценз само ако има собствен капитал от поне 1 млн.лв. Освен това фирмите за бързи кредити ще трябва да поддържат по всяко време на дейността си собствен капитал от поне 1 млн. лева. Работата без лиценз ще се наказва с глоба от 5 хил. до 20 хил. лева за физически лица и от 50 хил. до 100 хил. лева за юридически лица. При повторно нарушение глобите се удвояват.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Предвижда се лицензът да се издава от Комисията за финансов надзор, която към настоящия момент осъществява регулацията и надзора на небанковия финансов сектор, обясни при представянето Йордан Цонев, цитиран от БГНЕС.
Пет са основните неща, които има предвид законодателят с този законопроект, обясни и съвносителят Румен Гечев. Първо, променя се режимът за регистрация на тези небанкови институции, или т.нар. фирми за бързи кредити от регистрационен към лицензионен, като вече няма да се извършва в БНБ, а в КФН.
Второ и изключително важно, според Гечев - повишават се изискванията към членовете на управителни и надзорни съвети на тези институции. Те вече ще бъдат на равнището на изискванията към банкерите, обясниха вносителите.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
КФН ще има възможност и да утвърждава общите условия по договорите, по които тези институции отпускат кредити, обясни Гечев. Освен това КФН, заедно с МВР, ДАНС, НАП и др. ще може да осъществява проверки в тези институции. Комисията също така ще мина на собствена издръжка и няма да зависи от държавния бюджет. Вземанията на КФН ще могат да бъдат събирани и от частни съдебни изпълнители, гласи новоприетият на първо четене законопроект.
Отношение по законопроекта изрази от името на КФН и членът на комисията Владимир Савов. Той посочи, че в новия законопроект са отразени измененията в Закона за потребителския кредит, които също бяха насочени към проблемите с бързите кредити. В този закон бяха отразени много механизми за защита на потребителите, но беше насочено към продукта "кредит" и остана празнота по отношение на лицата, предоставяше тези кредити, обясни той.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС