Българската стопанска камара (БСК) се въздържа от подкрепа на въвеждането на финансов стимул за лицата, които подадат информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите по приходите. Това се посочва в становище на работодателската организация по повод проектите за промени в данъчните закони, предложени от финансовото министерство.
Още: Тояга и морков идват за данъците: Не плащаш без касова бележка, награда, ако издадеш криещ данъци
В предложението за промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) ведомството, оглавявано от Асен Василев се предвижда, че ако издадеш някой заради укриване на данъци, вземаш награда от 10% от укритото, което отива в държавната хазна.
Промените на Асен Василев за данъците: Трудови договори, ваучери, ДДС, корпорации, данъчни облаги
Аргументите на БСК са свързани с това, че подобни разпоредби има в редица други нормативни актове и понастоящем приходната администрация разполага с богат инструментариум, който е в състояние да обезпечи ефективен контрол върху събираемостта на данъчните приходи, без да необходима уредба на допълнителни финансови стимули.
Въвеждане на корпоративен данък
БСК също така настоява за въвеждането на световен минимален корпоративен данък, предвиден в Директива (ЕС) 2022/2523, с който да се облагат съставните образувания на една многонационална група предприятия, които се намират в Република България, или на голяма национална група предприятия.
Още: Предлагат нов глобален данък за милиардерите
Това е предвидено в данъчните промени, внесени от финансовото министерство. За корпорация се счита многонационална група предприятия или голяма национална група предприятия с годишни приходи в консолидираните финансови отчети от над 750 млн. евро – за поне 2 от последните 4 данъчни години преди текущата година, в която се облага с данък. Корпоративният данък в такива случаи не може да е под 15%.