Браншови организации алармират: Одобрен набързо законопроект вдига цената на автомобилните застраховки

19 декември 2022, 14:42 часа • 4461 | прочитания

По бързата писта приет на 12 декември от правителството законопроект за промени в Кодекса за застраховането утре влиза за гласуване в парламентарната икономическа комисия, а всъщност урежда източване на национален капитал. За това алармираха браншовите организации на застрахователите, на тежкотоварния транспорт, на пострадалите от ПТП и ръководителите на Националното бюро "Зелена карта". Предлаганите промени, според тях са изключително притеснителни и опасни.

Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile

Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу

"Да приемем в наш кодекс автоматично задължение Националното бюро "Зелена карта" да плаща щети, означава да позволим източване на национален капитал", подчерта юристът Ирина Абаджиева. Тя поясни, че всички членове на националното бюро "Зелена карта – българските застрахователи, ще бъдат задължени автоматично да покриват и несъществуващи щети в други държави и за да компенсират това източване, те ще са принудени да повишат цената на застраховката "Гражданска отговорност". Това е задължителна застраховка и всички ще се окажем потърпевши, подчерта тя.

Адв. Абаджиева обърна внимание, че законопроектът няма финансова обосновка и че мотивите, с които е внесен, не обосновават предлаганите промени. По думите й, тази законодателна инициатива най-малко може да се обясни с ангажименти по приемането ни в ERM2.

"Искрено се надяваме че няма да бъде приет законопроекта, просто, защото е немотивиран, необоснован, вреден за цялото ни общество и вреден за цялата ни икономика", заяви тя.

Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война

Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство

Според Борислав Богоев, председател на бюро "Зелена карта" и бивш председател на КФН, ако текстът се приеме, ще бъде отворена врата, която измамниците ще използват от първата секунда и дори след 3 месеца да я затворим, критичната маса вече ще бъде натрупана. "Ако ни удари подобен текст, какъвто се готви, тези 36 милиона, които събрахме за плащанията по случая "Олимпик", ще ни се сторят като една вечеря в посредствен ресторант", коментира той.

От Асоциацията на застрахователите подчертаха, че са категорично против подобна дискриминационна норма да залегне в българското законодателство.

Генералният секретар на Асоциацията на българските застрахователи Нина Колчакова категорично предупреди, че ако текстът бъде приет, това ще е контрапродуктивно по отношение на финансовото състояние на българските застрахователи, ще ги постави в неравностойно положение, спрямо партньорите им и по никакъв начин това не защитава българския национален интерес.

Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад

Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята

Депутатите от икономическата комисия утре да се замислят за националния интерес, настоя и Димитър Димитров от организацията на тежкотоварните превозвачи. Той е категоричен, бе пътят на България към еврозоната не минава през този законопроект.  "Докато пакетът "Мобилност" ни беше наложен от ЕК и Европейския парламент, в случая нашите депутати искат да въведат такива правила, които източват българските застрахователи и ще повишат Гражданската отговорност за измами, които трябва да признаем без документи, без аргументи – приемаме и плащаме", изрази възмущение той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес