Произведената от фотоволтаични централи електроенергия е доказано вече най-евтината, съобщиха от Българската фотоволтаична асоциация. Доказателство за това са оповестените вчера нови правила на Европейската комисия за обществена подкрепа на проекти в областта на опазването на околната среда и енергетиката от Европейската комисия, които Българската фотоволтаична асоциация приема положително.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
БФА подкрепя позицията на Европейската комисия, относно дадените насоки за актуализиране на схемите за подпомагане на възобновяемите енергийни източници. В тази връзка би следвало да са и действията на българското правителство – стриктно да изпълнява указанията на Европейската комисия за постепенно въвеждане на пазарни механизми за насърчаване на ВЕИ и отмяна на забраната за присъединяване на нови ВЕИ мощности. Европейската комисия предвижда постепенна замяна на преференциалните тарифи с преференциални премии, които правят зависими ВЕИ от пазарните сигнали. Малките инсталации да се ползват от специален режим или да продължат да бъдат насърчавани с преференциални тарифи, както и други еквивалентни форми на подкрепа. Европейската комисия подчертава, че новите правила не засягат проекти, които са одобрени и изградени при съществуващите правила и схеми.
Европейската комисия констатира, че соларната енергия е вече конкурентна технология за добиване на електроенергия и инсталирането на нови мощности ще доведе до намаляване на цената за крайните потребители. В потвърждение на това са и заключенията на доклад на Голдман Сакс, че „броят на домакинствата, които постигат мрежов паритет, ще продължи да расте, тъй като разходите за фотоволтаичните системи спадат“. От компанията се позовават на резкия спад с 40% на цената на ват при фотоволтаиката, като правят прогноза, че светът би могъл да види истински мрежов паритет при фотоволтаиката към 2033 г. (дори и по-рано на места, където интензивно се въвеждат слънчеви технологии). Фактор за това е и постоянното поскъпване на тока от изкопаеми горива – средно с по няколко процента на година.
В тази връзка очакваме България да действа в синхрон с указаните насоки на Европейската комисия като отмени забраната за присъединяването на нови ВЕИ централи, запази преференциите за малките фотоволтаични централи до 200 кВ и осигури възможност на домакинствата с покривни инсталации да продават неизползваната от тях електроенергия. Това е най-сигурният път към намаляване на сметките за ток на крайния потребител, диверсифициране и сигурност на енергийната система.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени