Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Без компенсации за мрежовите оператори, цените на тока още ще растат, алармират от EVN България

19 октомври 2021, 12:51 часа • 3354 прочитания

За проблем, който изпитват в момента всички мрежови оператори и който има опасност да стане бреме и за крайните потребители на ток алармираха от EVN България. "В регулираните цени на мрежовите оператори цената, по която те закупуват енергията за технологичен разход е в размер на 131.26 лв., а реално в момента цената е 3 – 4 пъти по-висока, тя все още не е отразена в тарифите и това акумулира сериозен дефицит, който би трябвало да се компенсира в следващия ценови период", заяви пред журналисти Калина Трифонова, зам.-председател на Съвета на директорите на EVN България.  Тя предупреди, че това е голям разход, който ако не се компенсира сега, би натоварил сериозно тарифите на всички крайни клиенти следващата година.

"Прогнозният дефицит на компанията до края на годината ще е над 60 млн. лв. В момента фючърсите за ноември са над 490 лв., а за декември – 500 лв. Средната ни прогнозна цена е, че ще имаме три пъти по-висока цена до края на ценовия период от тази, която е одобрена от регулатора", посочи още Калина Трифонова.

Има механизми мрежовите компании да бъдат компенсирани за този по-висок разход за закупуване на енергията си – било чрез директни договаряния през борсата, през използване на средствата за въглеродни емисии, чрез данъчни механизми", категорична е Трифонова. Тя отбеляза, че ЕК е одобрила препоръки, предвиждащи различни възможности, включително намаляване на ДДС. Решаването на проблема според  Трифонова е въпрос на разговори с правителството и регулатора.

Според Калина Трифонова не е необходимо да се чакат законодателни промени.  "Антикризисна мярка, когато засяга всички крайни клиенти, каквито са клиентите на мрежовите оператори не е недопустима държавна помощ, точно обратното - именно ЕК каза, че мярката трябва да бъде насочена към крайните клиенти, към битовите потребители, а едно такова директно компенсиране на технологичния разход на мрежовите оператори е именно мярка при крайните клиенти, при всеки битов потребител, малък и среден бизнес", посочи Калина Трифонова.

Тя не се ангажира с прогноза за поскъпването на тока за битовите потребители и коментира, че и тяхното компенсиране е въпрос на дискусия с регулатора как това увеличение да бъде компенсирано чрез други механизми.

"Битовите потребители имат регулирани цени и не са засегнати от високите цени на борсата, но при тях натискът би бил от мрежовата компонента, която може да се овладее точно чрез компенсирането й", добави зам.-председателят на борда на EVN България.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес