Българската банка за развитие (ББР) вече е 100% държавна собственост, съобщиха от министерството на икономиката. Поради големия ведомството обяви и списъка на осемте най-големи кредитополучатели от ББР.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Това се случи само ден, след като служебният министър на икономиката Кирил Петков обяви, че специална комисия ще влезе в ББР, за да провери защо е подпомагала осем компании, от които четири са свързани индиректно с Делян Пеевски.
Ето и списъка според размера на отпуснатата сума.
Кредити с размер над 140 млн. лв.:
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Слънчев ден АД
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Благоевград- БТ АД
Роудуей кънстракшън АД
Кредити с размер над 115 млн. лв.:
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Маркет инвестмънт АД (Техномаркет)
Интернешънъл инвестмънтс ЕАД
Кредити с размер над 60 млн. лв.:
Параходство БМФ АД
Транспект АД
Инса Ойл ЕООД (разследване на Валя Ахчиева, касаещо компанията)
От икономическото министерство съобщават още, че до края на седмицата ще започне работа Комисията за прозрачност и контрол на публичните средства в ББР. Тя е създадена с цел проверка на съответствието на процедурите по отпускане на кредити от „Българска банка за развитие“ АД в съответствие със Закона за Българската банка за развитие и Устава на Банката. Комисията ще провери отпускането на всички кредити над 1 млн.лв., се посочва още в съобщението.
Проверката стана възможна, след като министърът на икономиката Кирил Петков сключи договор за дарение с търговската банка, притежавала до момента 8 броя безналични акции, всяка с номинална стойност 100 лева, (000055% от капитала на ББР), поясняват от министерството.
По силата на този договор търговската банка прехвърли на държавата правото на собственост върху акциите. Така министърът на икономиката, в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала в общото събрание на акционерите на ББР, може да предприеме всякакви допълнителни действия.
В отговор на изявлението на министъра ББР отговори, че е с най-висока капиталова адекватност в страната – 38 на сто и с присъден рейтинг от водещата рейтингова агенция Fitch Ratings на ниво ВВВ с положителна перспектива – рейтинг, равен на суверенния рейтинг на българската държава.
А кой стои зад тези фирми - НАУЧЕТЕ В EXPERT.BG!