Печалбата на банките в България удари нов рекорд. Само за половин година - до 30 юни 2023 г., тя е стигнала 1,7 млрд. лв. Това е с 672 млн. лв. (66%) повече на годишна база, показва статистиката на БНБ.
Още: Сирия забрани вноса от Русия, Иран и Израел
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Банките гонят по богатство и държавата, защото активите им се вдигат с 466 млн. и в края на юни вече са 161,1 млрд. лв. За изключително доброто състояние на сектора сочат данните, че ликвидният буфер е 46,9 млрд. лв. Собственият капитал в баланса на банковата система е 18,3 млрд. лв., с 893 млн. повече спрямо края на март. Нарастването му е обусловено главно от повишението на печалбата.
Още: БНБ пак повиши основната лихва
Според БНБ кредитите продължават да растат, брутният им размер е 91,7 млрд. лв., като е отчетено увеличение при всички сектори. В същото време има намаление на проблемните кредити - в края на юни бруто те са 4,1 млрд. лв., делът им е намалял от 4,05 на 3,8%.
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
Нетната стойност на необслужваните кредити и аванси след приспадане на обезценка в края на юни е 2,07 млрд. лв. при 2,05 млрд. в края на март. Делът им е 1,98% при 2,09 на сто в края на първото тримесечие.
Още: ЕК: България има стабилен банков сектор, но слаб напредък срещу прането на пари
Още: Инспекцията по труда разкри стотици хиляди нарушения през 2024 г.
Още: ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за Еврозоната
Липсата на реална доходност по депозитите не спира нарастването на спестяванията. През второто тримесечие на 2023 г. те се увеличават с 943 млн. лв. и в края на юни достигат 138,5 млрд. лв.
Нарастват депозитите на домакинства с 1,5 млрд. лв. и на кредитни институции с 1 млрд. лв. Бизнесът обаче явно се е раздвижил, защото е изтеглил 644 млн. лв. от парите на влог.
Още: Европейската централна банка: Банките да поддържат кредитния риск на приемливо ниво
Още: Инфлацията в ЕС и еврозоната расте в края на 2024 г.
Още: Руското настъпление принуждава Украйна да затвори ключова въглищна мина: Какви ще са последиците?