Поредна апокалиптична прогноза на пригласящи на Кремъл анализатори претърпя провал. След като преди дни влязоха в сила поредните "петролни" ограничения срещу Русия, международните пазари останаха спокойни и пророкуваният от част от експертите скок на цените на нефта и на горивата не се състоя. В България дизеловото гориво дори поевтиня, като вчера средната цена по родните бензиностанции бе 2.93 лв. - по-ниска в сравнение с началото на годината и далеч от пиковите стойности през миналото лято, които докоснаха 3.60 лева за литър.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
В последните дни се натрупаха и други фактори, които влияят на цените на нефта и на нефтопродуктите. Но дори и те не доведоха до сериозни промени в котировките. Унищожителното земетресение в Турция причини смущения в доставките, тъй като ключовото средиземноморско пристанище Джейхан спря временно да приема и обработва танкери като превантивна мярка. Петролният терминал, през който преминават азербайджански и иракски петрол, остана затворен за 2 дни, но работата вече се възстановява, пише в. "Сега".
ОЩЕ: Еврокомисията предлага таван от 100 долара на цената на руския дизел
Друг "загряващ" пазарите фактор е Китай, чиято икономика се е възстановява много по-бързо от очакваното, след като Пекин свали ограниченията за "нулев ковид". Експертите коментират, че устремното връщане на Китай към висок растеж ще е важен двигател на цените на петрола през настоящата година.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
В същото време новините от САЩ оказват възпиращо въздействие на нефтените котировки. Миналата седмица стана известно, че петролните запаси на страната са се увеличили до 455 милиона барела, което е най-високото ниво от юни 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
У нас
Цените на основните горива у нас през февруари се движат в посока леко надолу. Средната цена на литър дизел на 9 февруари бе 2.93 лв. - с 4 стотинки по-малко в сравнение с началото на месеца, когато бе 2.97 лв., показват данните на портала Fuelo. Ценовата ножица е доста широко разтворена, като има бензиностанции, които продават по 2.59, а други искат по 3.30 за литър. Прави впечатление, че по бензиностанциите на "ЛУКойл" цената е с 2 ст. под средната - 2.91 лв.
При масовия бензин А95 а има символично поевтиняване в последните дни - със стотинка. Месецът започна със средна цена 2.62 лв., а сега е 2.61. И при това автомобилно гориво има големи разлики - в търговските обекти цената варира от 2.39 до 3.15 лв. за литър.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
Метанът също върви надолу, при това устремно. На 1 февуари средната цена бе 3.71 лв. за килограм, а в четвъртък - 3.32 лв., което означава почти 50 стотинки намаление в рамките на дни.
Пропан-бутанът почти е "замръзнал", като започна годината със средна цена 1.18 лв. за литър, а сега е 1.19 лв.
Природен газ
Добри са и новините за природния газ. В четвъртък "Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране предложение цената за март да бъде намалена с 4%. Това е приятна изненада, тъй като в средата на януари от държавното газово дружество бяха направили доста по-песимистична прогноза и говореха за поскъпване през март. Тогава разчетите им сочеха, че може да поискат мартенско качване на цената до 138,82 лв./MWh. Сега новите разчети са за 119,33 лв. за MWh.
ОЩЕ: Ще плащате ли повече за гориво тази зима, ако карате дизелов автомобил?