Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако гоним мигрантите, ще сме с нисък икономически растеж

15 април 2016, 17:05 часа • 2812 прочитания

Парадоксът от икономическа гледна точка е, че в по-голямата част от Европа е нужна имиграция в дългосрочен план. Населението ни остарява и се нуждаем от имиграция, за да имаме благоприличен икономически растеж в дългосрочен план. Ако това не се случи, то ще имаме нисък растеж на БВП за много дълъг период от време. Това заяви в интервю за Expert.bg Жулиен Марсили, главен икономист на компанията за кредитно застраховане „Кофас Груп".

Марсили направи сравнение с Япония, която има проблем със застаряващото си население. По официални данни към 2014 г. 33% от населението на Япония е над 60 години. 

"Проблемът обаче е краткосрочен – имиграцията създава социални тревоги, някои са оправдани, други не", каза икономистът по отношение на миграцията към Европа, породена от кризите в Украйна и Сирия и последващата бежанска вълна.

"Сега въпросът е каква ще е политиката в отговор на имиграцията. Ако отговорът на Европа е да се затворят границите, това ще има дългосрочно негативен ефект върху растежа на БВП, защото ние е се върнем към времето от преди 30 години, когато започнахме с единния пазар", заяви Жулиен Марсили. По думите му може да говорим за негативен ефект дори в следващите 5-10 години в момент, когато много икономически сектори се нуждаят от работна ръка.

"В България населението остарява, а пазарът на труд става по-взискателен към навлизащите на него", каза вчера по време на конференцията на "Кофас" вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин, говорейки за средата на труд у нас и в Европа. По думите му средносрочните прогнози до 2020 г. предвиждат значително нарастване на работните места със средно и висше образование. Същевременно в България малко под половината записани в бюрата по труда са хора с ниска квалификация, посочи Калфин. Той обясни, че това ще е проблем в бъдеще за страната и ще породи социални проблеми, маргилизация и трудности за бизнес.

"Много са факторите, които променят средата на труда", каза Ивайло Калфин, отбелязвайки новите технологии, глобализацията и други. Има мозъци, които изтичат, работна ръка, която се мести от един континент на труд, мобилността е много висока, каза още той.

По последни данни на Националния статистически институт (НСИ) с над 48 000 души е намаляло населението на България през 2015 г. спрямо 2014 г. В края на миналата година. официално населението е 7 милиона 150 хиляди души. България остава страната с най-висока смъртност в Европа, като продължава процесът на застаряване на населението.

По отношение на краткосрочния икономически растеж на България от "Кофас" са оптимистични и предвиждат той да стигне 2,6% през 2016 г., при прогноза на Министерството на финансите от 2,1%. "Това, което липсва, за да повишим прогнозата пред растежа на държавата, е, че България все още има да се справя с редица структурни проблеми, особено свързани с недостиг на работно ръка и висококвалифицирани специалисти, корупция и инфраструктура. В дългосрочен план, както в много друго, за ускоряване на растежа в България, са нужни структурни реформи, което не е много учудващо", каза Жулиен Марсили.

Какво каза икономистът за развитието на глобалната икономика и цените на петрола четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес