Американските акции отбелязаха най-лошото си първо полугодие от 1970 г. насам. Ситуацията е сходна в Европа и Азия. Причина за пониженията са нарастващите опасения за това как мерките за ограничаване на инфлацията по света ще се отразят на икономическия растеж.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
През последните шест месеца щатският индекс S&P 500 падна с 20,6%, като и други основни индекси в САЩ също отбелязаха рязък спад. Акциите във Великобритания, Европа и Азия също претърпяха големи загуби, предава BBC.
Спадът се наблюдава в момент, когато централните банки по света се опитват да овладеят увеличаващите се разходи за живот, дължащи се най-вече на нарастващите цени на основни стоки като храна и горива.
Някои икономисти очакват САЩ, които са и най-голямата икономика в света, да изпаднат в рецесия още тази година, тъй като лихвените проценти продължават да растат.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
„Ако Федералният резерв на САЩ продължи да повишава лихвите, фондовият пазар ще реагира негативно.“, казва Дан Уан, главен икономист в Hang Seng Bank China, пред BBC.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Друг основен борсов индекс на САЩ, Dow Jones Industrial Average, падна с повече от 15% през първото полугодие на тази година, което е най-големият спад за периода от 1962 г. насам. В същото време силно насоченият към технологичните компании Nasdaq Composite пък падна с близо 30%.
Основните фондови индекси извън САЩ също отбелязаха рязък спад от началото на годината.
Британският FTSE 250 се понижи с повече от 20%, докато европейският индекс Stoxx 600 падна с почти 17%, а индексът MSCI за акциите от Азиатско-тихоокеанския регион отбеляза спад с повече от 18%.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Резките спадове идват на фона на повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки.
Миналия месец Федералният резерв на САЩ обяви най-голямото си увеличение на лихвените проценти от почти 30 години, за да засили борбата за овладяване на растящите потребителски цени.
Банката на Англия също повиши основния си лихвен процент до най-високото ниво от 13 години насам , от 1% на 1,25%. ЕЦБ пък заяви миналия месец, че ще повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта през юли.