Договори по две от трите обособени позиции за ремонти през тази година на обща стойност 48 млн. лв. без ДДС подписа АЕЦ „Козлодуй“. Ремонтите са планови за 2021-ва по основното и спомагателно оборудване, както и по системите на 5-ти и 6-ти ядрени енергийни блокове.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Първата позиция е за дейности, свързани с управление на ресурса и продължаване срока на експлоатация, изпълнение на коригиращи мероприятия и изменения на проекта за оборудване и системи на двата блока, важни за безопасността и за производството на електрическа и топлинна енергия - като реакторно, турбинно, генераторно оборудване, системите за безопасност и др. Спечелена е от „Атоменергоремонт“ АД с оферта за почти 36 млн. лв. без ДДС. Действителен собственик на дружеството е Борис Методиев чрез едноличното си „Бултрейд Корпорейшън" ЕООД, свързано с Христо Ковачки. Факт е, че на същия адрес, на който е фирмата „Бултрейд Корпорейшън“, има регистрирани и фирми на Христо Ковачки, като например „Лимтрейдинг“ ЕООД, пенсионно-осигурително дружество „Топлина“ АД, „Нова Деница“ АД и заличената преди три години „Бос“ ЕООД.
За да изпълни поетите ангажименти, фирмата ще ползва услугите на петима подизпълнители с по 2% дял от дейностите– „Евро старс“ ООД, „Хидак“ ЕООД, „Енпро консулт“ ООД, „Монтажи КО“ ЕООД, „Мега ЕЛ“ ЕООД.
Третата позиция е за поддържане надеждността на оборудване и тръбопроводи, спомагателни ремонтни дейности и дейности за подобряване условията на експлоатация на двата блока. С оферта от 6,7 млн. лв. без ДДС тя е спечелена от консорциум „Атом Инженеринг, състоящ се от фирмите „Атомстрой“ ООД – Козлодуй, и „Еско Инженерин“" АД – София.Подизпълнители на консорциума обаче са „Атоменергоремонт“ АД (40%), „Енергомонтаж-МК“ ЕООД (10%) и „Монтажи КО“ ЕООД (10%)
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Втората позиция – за поддържане надеждността на оборудване и тръбопроводи, е обект на обжалване. За изпълнител е определена фирмата „КМС“ (бивша „Космос“) ЕООД. Нейната оферта е за близо 5,4 млн. лева, като подизпълнители ще ѝ бъдат отново „Атоменергоремонт“АД (с 49%), „Енергомонтаж-МК“ ЕООД (3%), Електро Пуск“ ООД (1,5%), „Еско Инженеринг“ АД (5%) и „Бултест и Ко“ ООД (0,5%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Конкурентът на „КМС“ в надпреварата – консорциум „Дитсманн – МБС“ обжалва избора пред Комисията за защита на конкуренцията. По оплакването на отстранения участник е образувано производство, чрез което се спират по-нататъшните действия на възложителя. АЕЦ „Козлодуй“ обаче поиска предварително изпълнение на решението за избор и КЗК го допусна. Мотивите за това са няколко.
С планираните през 2021 г. ремонтни дейности по основното и спомагателното оборудване се цели не само удължаване срока на експлоатация на енергоблоковете, но и осигуряване на най-високо ниво на ядрена безопасност, радиационна защита и опазване на околната среда при производството на електроенергия, съобразено със съвременните стандарти и добри международни практики.
Според възложителя включените в обема на обособената позиция дейности е невъзможно да се изпълнят извън планирания планов годишен ремонт, тъй като могат да се извършват само при неработещ ядрен блок. Неизвършването им с продължителност около 40 дни ще постави под въпрос безопасната експлоатация на ядрените мощности и ще препятства нормалното им функциониране.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
В крайна сметка Антимонополната комисия допусна предварително изпълнение на решението за определяне на изпълнител по изключение, когато това се налага, за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, включително такива, свързани с отбраната и сигурността, или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или труднопоправима вреда.