По оперативните програми, действащи в България, са се налагали финансови корекции в огромен размер, като причината за 80% от тях са били нарушения при възлагането на обществените поръчки. Това стана ясно на кръгла маса, организирана от вицепремиерът по управлението на средствата от Европейския съюз Илияна Цанова, предаде БГНЕС.
Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
По думите на Цанова България е понесла финансови корекции по оперативните програми в размер на общо 166 млн.лв. Тази сума представлява 1,9 % от изплатената финансова помощ към същата дата. Над три четвърти от стойността на всички финансови корекции са наложени по ОП "Околна среда" (ОПОС )и ОП "Регионално развитие" (ОПРР). Те са в размер на 91,7 млн. лв. по ОПОС и 36,3 млн. лв. по ОПРР.
11% от финансовите корекции на общините по ОПРР са вследствие на нарушения, свързани с устойчивостта на инвестицията и използването й по предназначение. По останалите оперативни програми, общините нямат финансови корекции във връзка с устойчивостта или делът им е пренебрежимо малък. При всички оперативни програми с изключение на ОПОС преобладаващата част от финансовите корекции са наложени във връзка с регистрирани нередности след плащане на БФП.
Според министър Цанова трябва да бъдат небелязани четири мерки за ограничаване на финансовите корекции. Какви са те, както и още подробности по темата, прочетете в Expert.bg.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас