Казахстан планира да увеличи 13 пъти доставките на свой петрол по нефтопровода Баку – Тбилиси – Джейхан, съобщават местните медии. Това означава 80% намаление на вноса на руски петрол в страната.
Петролопроводът в миналото често бе потърпевш от "необясними изцяло повреди".
Казахстан ще изпрати 1,5 милиона петрол по маршрута Баку-Тбилиси-Джейхан през 2024 г., съобщи министърът на енергетиката Алмасадам Саткалиев на среща в парламента. Страната планира да увеличи доставките до 20 милиона тона годишно, но крайни срокове не са обявени.
Още: Чехия скоро ще прекрати доставките на руски петрол
Обещаващ маршрут
"Като се вземе предвид нарастването на производството на петрол и въвеждането в експлоатация на нови офшорни проекти, в средносрочен план се работи за разработване на допълнителни транспортни маршрути. Направлението Баку – Тбилиси – Джейхан днес е едно от най-обещаващите, тъй като има интерес към развитието и системното увеличаване на обема на доставките на казахстански петрол в това направление, както от наша страна, така и от страна на нашите азербайджански партньори“, отбеляза Саткалиев.
Той добави, че в бъдеще Казахстан иска да доставя петрол и по тръбопровода Баку-Супса (Азербайджан-Грузия). Възможните обеми на доставките могат да бъдат до 3 милиона тона годишно, пропускателният капацитет достига 5 милиона тона. В момента използването на този маршрут е в етап на разработване и обсъждане. Разглежда се и въпросът за изграждането на нефтопровода Ескене-Кюрик. Очакваният технически капацитет може да бъде 20-30 милиона тона годишно.
Още: Казахстан изпрати първата доставка на петрол, като заобиколи Русия
От думите на министъра става ясно, че за 10 месеца по Баку-Тбилиси-Джейханса доставени 1,2 милиона тона казахстански петрол. Първо, суровината се изпращат до пристанище Актау за по-нататъшно транспортиране през Каспийско море. Петролът след това се изнася за Италия, Холандия, Франция, Гърция, Турция и други страни.
Общо през 2024 г. се планира да бъдат изнесени 68,8 милиона тона (78%) петрол при производство от 88,4 милиона тона. Казахстан иска да достави по-голямата част от него чрез Каспийския тръбопроводен консорциум – 55,4 милиона тона. По направлението Атирау - Самара се планира износът на 8,6 милиона тона, за Китай - 1,1 милиона тона, а за пристанище Актау - 3,6 милиона тона.