Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
05:58 ср  22 ян 2025

"60 на 40" с облекчени условия, но от юни

29 май 2020, 07:14 часа • 3540 прочитания

Мярката "60 на 40" ще бъде отворена за почти всяка фирма в страната, като голяма част от ограниченията, предвидени в момента за кандидатите за тази помощ, ще отпаднат. По тази мярка държавата подпомага за не повече от 3 месеца бизнеса с плащането на заплатите, като поема 60% от осигурителния доход на работниците и същия дял от осигуровките, за да не бъдат съкращавани хора в кризата.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Отпадането на някои ограничения по схемата ще стане от 1 юли, като в новия си вид мярката ще работи до 30 септември, според социалния министър Деница Сачева.

Бизнес от всеки сектор на икономиката вече ще е допустимо да се възползва от помощта, единственото изискване ще е да докаже 20% спад на приходите заради кризата с коронавируса, пише "24 часа".

Досегашните изисквания фирмите да са въвели непълно работно време, както и условието да важи за сектори на икономиката, които са затворили цехове и отдели заради заповед на здравния министър, отпадат. Освен това със схемата вече ще се финансира и наемането на безработни.

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Разчетите на социалното министерство показват, че от допълнителния 1 млрд. лева, които бяха дадени за мярката, във фонд "Безработица" на НОИ се очаква да останат неусвоени около 300-400 млн. лв. към края на юни, когато изтича срокът ѝ. Ако има възможност и достатъчно средства, мярката може да продължи и до края на годината, обясни Сачева пред БНТ в сряда вечерта.

Вероятно без право на помощ по тази схема отново ще останат образователният и здравният сектор, които получават финансиране от държавата.

От 1 до 15 юли пък започва кандидатстването и за новата помощ от 290 лв. на работник за автобусните компании. Тя ще е за срок от 6 месеца. Условието е фирмите да са преустановили поне част от дейността си по време на извънредното положение или след него. Допустимо било и да са възстановили работа с непълно работно време за всички служители или за част от тях. Така, ако се прибави и помощта по "60 на 40", то помощта за автобусните превозвачи вече ще е в съотношение 80 на 20

За помощ в заплатите на несъкратени шофьори са отделени 40 млн. лв., а общият бюджет на тази мярка ще е 85 млн. лв. Тепърва се водят разговори и се правят разчети кои да са останалите браншове, които ще имат право на помощта.

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Според разчета на държавата, 240 000 души ще останат на работа заради "60 на 40". Националният осигурителен институт вече е превел близо 53 млн. лв. на 8516 компании. С парите ще бъдат изплатени 60% от възнагражденията и осигуровките на 131 727 служители. Останалите 40% се поемат от работодателите. При последния транш са преведени около 8 млн. лв. за запазване на заетостта на 15 893 работници от над 900 предприятия.

През април, който е най-тежкият месец от коронакризата, 87 140 души са се регистрирали като безработни. Това е увеличение над два пъти спрямо март 2020 г. и с над четири пъти в сравнение с април 2019 г., показват данните на Агенцията по заетостта. Най-висока е била безработицата във Видин, където е стигнала 16,4%, а най-ниска в София – 4%. В 15 области пък безработицата е била над 10% - Благоевград, Видин, Враца, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Разлог, Силистра, Сливен, Смолян, Търговище и Шумен.

В края на извънредното положение на 13 май ръстът на регистрираните безработни е със 111 705 души повече от прогнозираното без пандемията. Така от очакваните 5,8% безработицата е стигнала ниво от 9,2% на 13 май.

Всеки втори, останал без работа от 13 март до 13 май, е бил между 30 и 49 г. Хората, регистрирани на борсата над 50-годишна възраст, са 17,5%, а младежите до 29 г. – 19,5%. Половината от безработните са били със средно образование, а тези с висше – 15,5%.

Хората, които са си намерили работа по време на извънредното положение, са били 28 091. Почти половината от тях са назначени в преработващата промишленост, а в топ 5 влизат търговията, транспортът, строителството и държавното управление.

Безработицата вече се връща към нивата преди коронакризата, твърди министър Сачева. Средно на ден вече се регистрират по 1300 души, при положение че през април е имало дни и с над 8000, според сметките на държавата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch