Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

17 000 са еднодневните трудови договори до момента в кампанията на розобера

22 май 2017, 15:11 часа • 2118 прочитания

От началото на годината до момента са регистрирани над 45 000 образци на еднодневни трудови договори от около 500 земеделски стопани. Най-много образци са заверени от земеделските стопани в област Стара Загора – почти 14 500 бр.

По отношение на културите най-много са заверените образци от производителите на розов цвят – почти 17 000 бр., следвани от стопаните на лозя – към 13 000 бр, съобщават от Инспекцията по труда.

Земеделските стопани, които все още нямат потребителско име и парола за достъп до системата за онлайн регистрация на трудовите договори по чл. 114а от Кодекса на труда – за краткотрайна сезонна селскостопанска работа, могат да се обърнат към дирекциите „Инспекция по труда“, за да получат такива. За целта трябва да имат регистриран имейл, който да предоставят. Когато образците на договорите са заверени онлайн през системата, не е необходимо същите да бъдат носени в дирекциите „Инспекция по труда“ за подпис и печат, тъй като те се идентифицират чрез Уникалния идентификационен код, който се генерира от софтуера.

Запазва се и възможността образци на еднодневни трудови договори да се заверяват на място в дирекциите „Инспекция по труда“ по местонахождение на имота.

Всички земеделски стопани, които са предоставили имейл адреси при регистрацията си като такива в Министерството на земеделието, храните и горите, получиха потребителско име и парола автоматично. От февруари те вече използват функционалностите на надградената система за регистрацията на еднодневните договори. Освен че образци на договори вече могат да се регистрират по всяко време, дори в извън работното и в почивни дни, софтуерът предоставя и други облекчения при администрирането на процеса. Например директно се генерират данните на работник, който веднъж е наеман от същия работодател и те са вкарани в системата.

Чрез калкулатора, при зададено възнаграждение, могат да се изчисляват в разписката сумите за данък и осигурителни вноски за сметка на работника, както и чистата сума за изплащане на лицето. Подпомага се и попълването на декларациите за осигурителния доход и осигурените лица, каквито земеделските стопани са длъжни да подават към НАП.

Според Димитричка Търпанова, председател на Добруджанския овощарски съюз, администрирането на процеса по регистрация на образците на еднодневните договори е доста облекчен чрез новата система. „Не пишем вече ЕГН-та всеки път, грешките намаляват, вкарването на данните става много бързо. Сумите се изчисляват автоматично“, коментира тя. Тя признава също, че и самите работници вече са свикнали с новите договори, знаят, че няма да загубят права и си предоставят данните, необходими за сключването им.

Практиката обаче показва, че не всички земеделски стопани са запознати с облекченията на новата система, поради което не могат да оценят в цялост ползите от нея, както и да направят предложения за подобряване на функционалността им на базата на практическото приложение. За повече информация за използването на системата, както и за договорка за нейното демонстриране на практика, всеки земеделски стопанин може да се обърне към дирекциите „Инспекция по труда“ по местонахождение на имотите. Консултирането на земеделските стопани е едно от основните задължения на част от назначените по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ помощник-инспектори.

Инструкции за работа със софтуера, достъпът до системата и до ръководството е осигурен чрез специален банер на сайта на ИА ГИТ http://www.gli.government.bg и през рубриката „Административно обслужване“, подрубрика е-Услуги http://gli.government.bg/page.php?c=67&d=2790. Достъп до Ръководството за работа със софтуера е осигурен и през сайта на проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ http://innovation.gli.government.bg/, рубриката „Дейности“, подрубрика „Дейност 10“. По този проект е разработен софтуерът за онлайн регистрацията на еднодневните договори като част от дейност „Подкрепа на практики, насочени към борба със сивата икономика и недекларираната заетост в предприятията“. Проектът се финансира по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес