Проблемът не е от тази година, източва се всяка година. Това не се гради на никакви научни доказателства, а се прави заради запазване на помещения в правителствената резиденция. Това заяви представителят на Българското дружество за защита на птиците Михаил Илиев относно ситуацията с Шабленското езеро.
Според Илиев заради отводняването на езерото голяма част от влажната зона е пресушена, има увреждане на дюни, има и опожаряване на защитената по "Натура 2000" зона - 150 дка. Държавата обаче казва, че са опожарени 5 дка – те били в защитената територия, а това е различно от защитената зона. Извън защитената зона обаче опожаряването обхванало 17 дка – пак сериозно разминаване спрямо данните на Българското дружество за защита на птиците.
Същевременно представител на РИОСВ – Христина Генова, потвърди, че става въпрос за дюни, но били зараждащи се дюни и можело да се строи т.е. това е оправданието за прокопания канал. Той бил широк само 1 метър, но заради морските вълни се разширил до 15 метра - щяло да се вземат мерки да бъде затворен. "Каналът е широк 15-20 метра, което означава, че на практика не е имало реален контрол на изтичането на езерата. Към момента този канал не е затворен и ландшафтът не приведен в първоначалното си състояние. Изтичането е преустановено по естествен път, поради изравняване на водните нива на езерата и на морето", предупредиха от Българското дружество за защита на птиците.
Генова потвърди и, че става въпрос за защитена зона, но от 2016-та година има по Плана за управление предприети мерки за опазване на резиденцията.
Няма опасност за природата – езерото е затворено, нивото се повишава по 10-15 метра и до началото на сезона очакваме ниво, което да позволява хвърляне на хайвер на рибите и гнездене на птици, добави Генова.
Припомняме, че за пожара край езерото вече е сезирана прокуратурата.