Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли какво означава думата „мавзолей“?

19 март 2023, 15:44 часа

Произходът на думата „мавзолей" води началото си от латинската mausoleum - паметник или погребална структура, в което има помещение с тленните останки на починалия. Понякога в същата сграда се намира и погребална зала.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Мавзолеят е получил названието от великолепната гробница на Мавзол - сатрап (управител) на областта Кария в Персийската империя в периода 377-353 г. пр. Хр. Тази гробница се намирала в град Халикарнас (близо до съвременния град Бодрум в Турция).

С какво е прочут мавзолеят в Халикарнас?

Строежът на халикарнаския мавзолей започнал още приживе на Мавзол – разбира се, тогава все още не се наричал така, а само „гробница“. След смъртта му през 353 г. погребалното съоръжение било довършено от неговата съпруга и сестра Артемизия II. Днес Мавзолеят на Халикарнас, от който са останали само руини, се смята за едно от седемте чудеса на света.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

За проектирането на гробницата Артемизия кани гръцките архитекти Сатир и Питей, както и най-известните скулптори от онова време - Леохар (на него се приписва известната статуя на Аполон Белведерски) и Скопас (негови творби украсяват и втория храм на Артемида в Ефес). Именно на тяхната великолепна и зашеметяваща работа се дължи славата, която получила гробницата на Мавзол – до такава степен, че името на владетеля се превърнало в нарицателно за подобни строежи.

Според описанието на Плиний Старши, мавзолеят имал три скулптурни фриза и достигал височина 46 метра. Върху стъпалата били разположени скулптурни групи, в отворите на колонадата се издигали гигантски статуи, а върхът се увенчавал от колесница. Стените били от полиран мрамор. Каменни стражи „пазели” гробницата. Над нея била издигната „цела“ – светилище за жертвоприношения.

Индия ограничава броя на туристите в Тадж Махал

Мавзолеят се срутва през XIII век от силно земетресение. През 1404 г. останките му са демонтирани от рицарите-йоанити (по-късно известни като малтийски рицари) и използвани за изграждането на замъка „Св. Петър“.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Какви други известни мавзолеи съществуват?

Мавзолей се нарича и сграда, в която има няколко крипти за погребение или колумбарий (хранилище за урни) с пепел на кремирани покойници. Това могат да бъдат както самостоятелни здания, така и части от по-голяма сграда. В италианския град Равена има мавзолей на Данте Алигиери, вътре в гробницата е саркофагът с праха на поета. Също в Равена се намира мавзолеят на краля на остготите Теодорих Велики (451-526).

Мавзолеят на завоевателя Тамерлан и семейството му е построен през 1403-1404 г. в Самарканд.

Смъртоносна буря в Индия повреди "Тадж Махал"

Известният индийски мавзолей „Тадж Махал“ е построен през 1632 г. по заповед на потомъка на Тамерлан - владетеля на империята на Бабуридите (Великите Моголи) Шах-Джахан, в памет на съпругата му Мумтаз Махал, която починала, докато раждала 14-то дете.

Често мавзолеи се издигат в памет на политически лидери. В Москва, в мавзолея на Ленин, от 1953 до 1961 г. се съхранявал саркофаг с тялото на Йосиф Висарионович Сталин.

В София имаше мавзолей на Георги Димитров. Но малцина знаят, че в София съществува още един мавзолей – на княз Александър Батенберг, а при Варна – мавзолеят на полския крал Владислав Варненчик.

Въобще, по света, според информацията в интернет, има доста повече мавзолеи, отколкото си представяме. (Ако не смятаме, разбира се, че в един мавзолей трябва непременно да присъства балсамираното тяло на покойника човек; между другото, и в гробницата на самия Мавзол е бил погребан само неговият прах според тогавашната традиция). Те са на различни държавни, военни и политически дейци, на хора на науката и културата: във Великобритания има 3, в Германия – 4, във Франция и Италия по 2, в САЩ – 11. Особено много са в Азия, а общо в света днес са може би около стотина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес