Със своята внушителна площ от 6030 km2 Горнотракийската низина е най-голямата низина в България, обхваща територията на цели 6 области – Пловдив, Хасково, Сливен, Ямбол, Стара Загора и Пазарджик. Малко познат факт сред населението извън тези области е, че Горнотракийската низина се нарича още Маричина низина, тъй като обхваща средното поречие на река Марица.
Чирпанските възвишения разделят Горнотракийската низина на две части – Западна Горнотракийска низина, простираща се на територията на области Пловдив и Пазарджик и по-скоро Пазарджишко-пловдивското поле, и Източна Горнотракийска низина – област Стара Загора и по-точно Старозагорското поле. Знаете ли точните граници обаче на Горнотракийската низина и откъде докъде се простира най-голямата низина у нас?
Граници на Горнотракийската низина
Най-голямата низина у нас граничи със Сакар планина, Манастирските и Светиилийските възвишения на изток, Родопите на юг и Средна гора на север. Сред най-значимите реки, преминаващи през низината, е Марица, течаща през Пазарджишко-пловдивското поле, както и притоците ѝ като река Сазлийка – отводнява Старозагорското поле.
10 идеи какво да правим, когато сме в Пловдив
Произход на Горнотракийската низина
Допалеозойски и палеозойски скали изграждат основата на Горнотракийската низина. Терциерни седименти, с които са покрити тези скали, придават на релефа този равнинен характер. Терциерните седементи съвсем логично са от времето на терциера, по-любопитно е обаче, че са с произход от воден басейн – тоест низината някога е била дъно на воден басейн. Известно е, че този воден басейн е бил езеро и че с потъването на дъното на езерото се осъществява издигането на Родопите и Средна гора.
Опасности, характерни за Горнотракийската низина
За най-значима опасност се считат земетресенията, характерни от миналото до днес за Горнотракийската низина. Сеизмичната активност е значителна и днес. Маричината низина е най-чувствителната сеизмична зона у нас. Над 2000 са земетресенията в района само за 200 години, а над 4 от тях са с огромна сила, магнитут и разрушителни последствия като известното и печално Чирпанско земетресение.
Знаете ли какво е старото име на Стара Загора?
Климат и природен свят
По отношение на климата на Горнотракийската низина той е много различен и това не е учудващо предвид огромната ѝ площ. Наблюдава се както Средиземноморски климат – южните части, така и преходноконтинентален климат – западните части на Горнотракийската низина. В обхвата на Горнотракийската низина е измерена най-високата температура в България, откакто се провеждат подобни измервания и откакто съществува подобна статистика. Мъглите са често явление, а зимата в по-голяма част е сравнително мека особено, ако я сравняваме със зимата в Дунавската равнина. За жалост фауната е незначителна и бедна тъй като голяма част от низината е урбанизирана или заета от стопански площи, което ограничава присъствието на естествена фауна. Развито е лозарството. Тук се отглеждат едни от най-добрите сортове грозде, от които се произвеждат едни от най-известните и качествени родни вина. Това е възможно благодарение на високите годишни температури и подходящите горски и песъкливо-глинести почви, които са благодатна среда за развитие на грозде от червените винени сортове. Асеновград например се слави с вината си – престижни и и от сорта „Мавруд“. Други широко застъпени сортове в низината са сорт „Мерло“ и сорт „Каберне“. Така Горнотракийската низина се явява важна за развитието на стопанството и икономиката в страната ни и място за отглеждане на ценни култури.