Със своята внушителна площ от 6030 km2 Горнотракийската низина е най-голямата низина в България, обхваща територията на цели 6 области – Пловдив, Хасково, Сливен, Ямбол, Стара Загора и Пазарджик. Малко познат факт сред населението извън тези области е, че Горнотракийската низина се нарича още Маричина низина, тъй като обхваща средното поречие на река Марица.
Още: Как правилно да комбинираме хранителните добавки
Още: За градинарите: Какво трябва да е минималното разстояние между овощни дръвчета
Чирпанските възвишения разделят Горнотракийската низина на две части – Западна Горнотракийска низина, простираща се на територията на области Пловдив и Пазарджик и по-скоро Пазарджишко-пловдивското поле, и Източна Горнотракийска низина – област Стара Загора и по-точно Старозагорското поле. Знаете ли точните граници обаче на Горнотракийската низина и откъде докъде се простира най-голямата низина у нас?
Граници на Горнотракийската низина
Най-голямата низина у нас граничи със Сакар планина, Манастирските и Светиилийските възвишения на изток, Родопите на юг и Средна гора на север. Сред най-значимите реки, преминаващи през низината, е Марица, течаща през Пазарджишко-пловдивското поле, както и притоците ѝ като река Сазлийка – отводнява Старозагорското поле.
Още: 6 съвета за гримиране на очите, които трябва всяка жена да знае
Още: Как да изберем правилната мазнина за готвене?
10 идеи какво да правим, когато сме в Пловдив
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво най-често се подарява при изписване на бебе
Още: Кои съвети за отглеждане на циклама често биват подценявани?
Произход на Горнотракийската низина
Допалеозойски и палеозойски скали изграждат основата на Горнотракийската низина. Терциерни седименти, с които са покрити тези скали, придават на релефа този равнинен характер. Терциерните седементи съвсем логично са от времето на терциера, по-любопитно е обаче, че са с произход от воден басейн – тоест низината някога е била дъно на воден басейн. Известно е, че този воден басейн е бил езеро и че с потъването на дъното на езерото се осъществява издигането на Родопите и Средна гора.
Опасности, характерни за Горнотракийската низина
Още: Домашно пържено кюфте - бърза рецепта за пишман готвачи
Още: По колко сушени кайсии на ден е добре да хапваме
За най-значима опасност се считат земетресенията, характерни от миналото до днес за Горнотракийската низина. Сеизмичната активност е значителна и днес. Маричината низина е най-чувствителната сеизмична зона у нас. Над 2000 са земетресенията в района само за 200 години, а над 4 от тях са с огромна сила, магнитут и разрушителни последствия като известното и печално Чирпанско земетресение.
Знаете ли какво е старото име на Стара Загора?
Климат и природен свят
По отношение на климата на Горнотракийската низина той е много различен и това не е учудващо предвид огромната ѝ площ. Наблюдава се както Средиземноморски климат – южните части, така и преходноконтинентален климат – западните части на Горнотракийската низина. В обхвата на Горнотракийската низина е измерена най-високата температура в България, откакто се провеждат подобни измервания и откакто съществува подобна статистика. Мъглите са често явление, а зимата в по-голяма част е сравнително мека особено, ако я сравняваме със зимата в Дунавската равнина. За жалост фауната е незначителна и бедна тъй като голяма част от низината е урбанизирана или заета от стопански площи, което ограничава присъствието на естествена фауна. Развито е лозарството. Тук се отглеждат едни от най-добрите сортове грозде, от които се произвеждат едни от най-известните и качествени родни вина. Това е възможно благодарение на високите годишни температури и подходящите горски и песъкливо-глинести почви, които са благодатна среда за развитие на грозде от червените винени сортове. Асеновград например се слави с вината си – престижни и и от сорта „Мавруд“. Други широко застъпени сортове в низината са сорт „Мерло“ и сорт „Каберне“. Така Горнотракийската низина се явява важна за развитието на стопанството и икономиката в страната ни и място за отглеждане на ценни култури.