Ето какво сочат данните от Националния статистически институт през 2021 г. относно движението през българските летища:
общ брой преминали пътници: 5,27 милиона
кацнали: 2,62 милиона
излетели: 2,65 милиона
товари: 24 813 тона
Колко летища има в България?
пет
Поне толкова е броят на тези, които реално обслужват пътнически полети.
Летище София
Рождената дата на най-голямото летище в България е 16 септември 1937 г., когато с Указ на цар Борис III се изпълняват полети от естествената писта край село Враждебна.
През 2006 г. отваря врати и новият Терминал 2, чиято централна сграда е изградена върху площ от 56 850 кв.м. с допълнителна пътническа галерия с дължина 242 м и оборудвана със 7 пътнически ръкава и автобусни изходи. Достъпът до 8-те нива на терминала е улеснен от 12 асансьора и 7 ескалатора. Пасаж свързва залите с покрития автомобилен гараж за над 800 паркоместа. Качественото обслужване за 2000 пътници в час “пик” се осигурява от автоматизирана система за сортиране на пътнически багажи с 4-степенна проверка по сигурност, 36 гишета за регистрация на пътници и багажи, терминали за интернет и самостоятелна регистрация, модерна летищна информационна система.
През 2021 г. летище София е обслужило 3,3 милиона пътници, което представлява едва 47% от пътникопотока от 2019 г., когато пътниците са били над 7,1 милиона.
Ето кои са двете най-натоварени летища в света
Летище Пловдив
Регионалното летище е разположено на 12 км югоизточно от Пловдив (село Крумово). Началото на гражданското въздухоплаване е поставено с първия пробен полет София-Пловдив-Ямбол-Бургас още през 1928 г. През 1947 г. се осъществяват временни граждански полети между София и Пловдив, свързани с прочутия Пловдивски панаир.
Днес от летище Пловдив се осъществяват редовни полети до Лондон и Дъблин, както и чартърни полети.
Летище Варна
Международно летище Варна се намира на 9 км от морската столица. Работи целогодишно и предлага вътрешни и международни полети. През 2022 г оттук се извършват редовни и чартърни полети до 50 дестинации в над 20 страни, като 18 от тях са целогодишни.
Летище Бургас
Второто най-натоварено летище в България след това в София, се намира в бургарския квартал Сарафово. Бургас е летището с най-голям брой слънчеви дни в Европа и с 4-та по дължина писта (3200 м) на Балканския полуостров. Има удобни връзки за интермодален транспорт по суша и море вътре в България, както и за цял свят.
През 1927 г. френската компания “Сидна” избира терена на летище Бургас за изграждането на радиозасечна станция и подписва договор с българското правителство за неговото използване.
През 2022 г. по време на летния сезон на летище Бургас се извършват редовни и чартърни полети до над 70 дестинации в 20 страни.
Летище Горна Оряховица
Разполага само с една писта за излитане и кацане. Не обслужва редовни линии, а само отделни товарни и чартърни полети.
Разберете кои са най-големите летища в света
Съществуват и няколко летища, които вече не функционират
Летище Стара Загора
Това е първото гражданско летище в България, което функционира от 1937 г. Притежава лиценз за обслужване на международни полети, но не функционира и се ползва като база за изложения на селскостопанска техника.
Летище Търговище
Закрито е за полети от 1998 г. До 1989 г. от летище Търговище се извършват редовни полети за София.
Летище Божурище, София
Още на 2 януари 1897 г. с указ на княз Фердинанд на територията на бъдещото летище е създадено военно кавалерийско депо, с което е поставено началото на военното използване на района. През 1906 г. тук се извършват първите в България полети с балон.
Днес е паметник на културата, който отразява фактически цялата история на българското въздухоплаване през първата половина на 20 век.
Летище Видин - закрито от 1999 г.
Летище Кърналово, Петрич
Летище Силистра
Летище Стряма, Пловдив
Могат да кацат само спортни самолети, делтапланеристи и парашутисти.
Топ 10 на най-големите летища в Европа
Летателни площадки
Летателни площадки с възможност за кацане на частни самолети, вертолети, селскостопански летателни средства, извършване на парашутни скокове и др. има в: Русе, Балчик, Сливница, Бохот, Бъзън, Гривица, Долна баня, Ерден, Ихтиман, Кайнарджа, Калиманци, Лесново, Казанлък, Приморско, Стряма, Долни Раковец.
Военни авиобази в България:
Безмер - намира се на 10 км от Ямбол, между селата Безмер и Болярско
Добрич
Доброславци
Долна Митрополия
Граф Игнатиево край Пловдив
Каменец
Чайка, Варна
Морска вертолетна авиобаза “Чайка” е разположена край Варненското езеро, в границите на квартал Аспарухово. Старото му име е “Пейнерджик”.
Чешнегирово, край Пловдив.