Ходили ли сте в Рим? Знаете ли как се казва реката, която криволичи край легендарните хълмове и атрактивно заобикаля силуета на прочутия квартал Трастевере? Това е река Тибър, или Тиберис и Тевере, както се среща в древността.
Огледалните води на реката са заобиколени от едни от най-атрактивните архитектурни обекти от древността и Средновековието. Десетки мостове свързват левия и десния бряг на река Тибър, което прави римския пейзаж още по-романтичен и красив.
Река Тибър извира от Апенините в района на Емилия Романа и се влива в Тиренско море. Тази пълноводна планинска река протича през Умбрия и Лацио, преди да стигне до Рим. Общата дължина на третата най-дълга река в Италия е 406 км. Реката е най-важният източник на водоснабдяване в Рим. Италианците често наричат Тибер “флавус”, което означава “бял” от латински. Наричат Тибър така поради жълтеникави-белия цвят на водата.
Името
Съществуват няколко предположения относно произхода на името “Тибър”. Според едно от тях “Тибър” е от старолатински произход и идва от съществителното “Тибур” - древното име на град Тиволи, разположено на 30 км от Рим. Името на реката се споменава в документите на етруските, където реката се нарича “Тифериос”, което се трансформира от италианците като “Тибър”.
Според легендата крал Тиберинус, който живял през 900 г.пр н.е, се удавил в река Албула, по-късно позната под името Тибериус. Юпитер превърнал мъртвия крал в пазител на буйните води, наречени Волтимус. Вярва се, че поради този древен мит, скулптурите започват да изобразяват реките, моретата и океаните във формата на могъщи мъже.
История
Според историците Рим е основан през 753 г.пр.н.е на двата бряга на река Тибър, на около 25 км от крайбрежието Остия. В древността реката е служила за граница между етруските на запад, сабините - на изток и латините - на юг.
Реката е изиграла огромна роля за римляните, чиято икономика основно се дължи на движението на търговските кораби. Търговците пренасяла провизии, строителни материали и други стоки към столицата. По време на пуническите войни през 3 в. пр.н.е. пристанището на Остия играло ключова роля за морските битки. С течение на времето реката става по-плитка, столичното пристанище и морската търговия се преместват към съседния град на Рим - Фиумичино.
Най-дългата река на Балканския полуостров
Интересни факти за река Тибър:
1. Река Тибър извира от два планински извора, които се намират на 1268 м надморска височина. През 1930 г. Бенито Мусолини поставя древна мраморна колона на мястото, откъдето извира реката. На обелиска има латински надпис, който означава “ Тук е родена река, която е свещена за съдбините на Рим”.
2. Една от характеристиките на реката е редовното преливане. По този начин районът на Марсово поле е бил често заливан и е достигал до 2 метра под водата. През 1876 г. градската управа построява високи каменни стени от двете страни на реката за по-голяма безопасност.
3. Знаете ли какво означава в преносен смисъл изразът “да прекосиш Тибър”? Да станеш католик. Аналогично “да прекосиш Темза” означава да приемеш англиканството. Във времената на религиозни войни, подобни идиоми са били от изключителна важност.
4. По времето на Римската империя публичните екзекуции са включвали давене на престъпниците в Тибър. При управлението на Тибериус, подсъдимите били качвани на Гемонските стъпала и оттам бутани в дълбоките води на реката. Такова наказание се налагало както на обикновените крадци, така и на високопоставени християнски свещеници.
5. Жителите на италианската столица обичат да се къпят в студените води на Тибър. На 1-ви януари най-смелите от тях скачат в реката от мост “Понте Кавур”.
6. Кеят на реката е идеалното място за сутрешен и вечерен крос и разходка с велосипед.
7. В град Рим има 26 моста, построени на река Тибър.