Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кои са българските планински върхове с най-интересни имена ? - част втора

23 ноември 2023, 09:44 часа

Има доста планински върхове в България с причудливи имена. Доста от тях сме чували стотици пъти, но никога не сме се замисляли откъде идва името и какво всъщност означава.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

По път към вр. Мургаш, например, има един доста интересен с името си връх – Препикана могила. Все още не е ясно откъде идва името на този връх и защо е “препикан”, но има още интересни имена, чиито произход на името е известен.

Вижте кои са българските планински върхове с най-забавни и любопитни имена:

В Твърдишкия дял на Източна Стара планина се намира вр. Чумерна, като на изток от него по-високо няма. Времето горе доста често е лошо и се променя рязко дори през летните слънчеви дни. Разликата в климата между вр. Чумерна, който е висок 1536 м. и хижата е забележителна. Горе на билото често духа силен вятър и са надвиснали мрачни облаци, докато при хижата грее слънце и времето е тихо и приятно. Според местните, ако сте късметлия, когато се качите на върха ще имате гледка, която ще е толкова просторна, че ще успеете да видите Босфора.

Връх Мусала също е с интересно име. Всички знаем, че това е първенецът на Балканите със своята височина от 2925 м. Има доста дискусии, свързани с името на върха. Според някои тюрколози името идва от “Мус Аллах”, което в превод означава “докосващ Бога”. Изразът на арабски пък означава “молитвен връх”. Според Иван Вазов обаче името на върха идва от думата “мусала”, което в превод означава “камък”, който се слага върху ковчега на починалия, докато се молят близките му, преди да бъде спуснат в земята и погребан.

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Първенецът в Осоговската планина е с красивото име Руен. Върхът е с височина 2251 м. и името му идва от старобългарски, като в превод означава “септември” или времето, когато всичко е червено и узряло. Името за този връх определено е доста подходящо, защото есeнно време зеленият цвят се сменя с руйно червено от почервенелите листа на боровинките, които растат в изобилие.

В Карловска област се намира вр. Кочмара с височина 1997 м. Това е един от върховете на масива Равнец. Името му произлиза от думата “кочмар”, която в превод означава пастир на кочове, като обикновено пастирът е някой по-възрастен човек.

Върху Главното Пиринско било между върховете Ченгелчал и Демиркапийски чуки се намира вр. Джано – 2657 м. Произходът на името все още не е изяснено, но има няколко предположения. Едно от тях е, че името идва от турската дума “джани”, която означава “злодей”. Според други източници името идва от турската дума “джана”, която в превод означава “скала, извисяваща се над морето”.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Името на вр. Безбог (2645 м.) определено е интересно и няма как човек да не се замисли откъде произлиза. Легендата ни връща през първите години на турското робство, когато минералната вода в района на Добринище добива огромна популярност и привлича турците, като голяма част от тях се заселват по тези земи и насилствено потурчват местното население. За да успеят да запазят своята вяра, жителите на селото се разбягали в гората и се изкачили високо в планината до езерото под върха. Там обаче били застигнати от турците и настанало такова клане, че езерото станало кърваво червено. Всички българи се обръщали към небето с думите: “Няма ли Бог, който да ни спаси?”.

Въпреки огромно разнообразие от имена, има един връх, който се казва Безименен. Става въпрос за Безименния връх, който е висок 2792м. и се намира в Мусаленския дял на Източна Рила.

Първата част от статията четете тук:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес