Пчеларите, които започват да се занимават с тази дейност, винаги си задават въпроса, какво ядат пчелите през цялата година. Този момент е много важен, защото благодарение на тези насекоми получаваме мед. Последното е полезен продукт, който хората често консумират и който има множество лечебни свойства.
Какво предпочитат пчелите?
Що се отнася до диетата, при пчелите тя е доста разнообразна. Насекомите могат да се хранят със своя мед, перга, нектар, цветен прашец. Ако вземем предвид периода пролет-есен, тогава медоносните растения най-често играят важна ролята и служат за хранителна база на печелите.
Пчелите събират нектар и цветен прашец от различни дървета. Това може да са дървета от вида: леска, елша, липа, акация, храсти, череша, круша, ябълково дърво. Също като вариант за събиране на цветен прашец, нектар са рапица, лупина, глухарче, слънчоглед.
Повечето култури са специално засадени близо до пчелина. В същото време е необходимо да се вземе предвид времето на цъфтежа.
Когато пчелата е събрала прашец, тя го намокря със слюнката си. След това лети в кошера и снася събрания продукт. За него има отделна клетка от пчелни пити. Именно тук вече протича процесът на ферментация, което води до образуването на пчелен хляб. Последният съдържа максимум протеин.
Протеинова храна за семейство пчели
Пчелите ядат протеинова храна, така могат да се развиват добре. Благодарение на това през пролетта те имат успешно пило.
Къде се намира пчелният протеин?
Протеинът за пчелите се намира в пчелния хляб, цветен прашец, както и заместителите, които могат да се ползват за хранене на насекомите, през есента и зимата.
Често става така, че няма достатъчно пчелен хляб за до края на зимата. В резултат на това пчелите са застрашени от белтъчен глад. За да се компенсира липсата на протеин може да им се дава краве мляко. Този продукт съдържа протеин, който насекомите лесно абсорбират.
В началото на пролетта, когато все още не са се появили цъфтящи растения, пчелите дават перга на ларвите. Това са пчели работнички. При недостатъчно количество перга развитието на семейството може да спре. В резултат на това не се снасят яйца.
Преди да прехвърлят кошера на зимно поддържане, пчеларите трябва да оставят рамка за насекоми, където вече има пчелен хляб. Ако това не е достатъчно, тогава вече е необходимо да се използват заместители, съдържащи протеин. Това е особено вярно, когато навън често вали и повечето растения все още не са цъфнали.
Какво ядат пчелите през зимата?
Пчелите през зимния сезон се хранят основно с мед. Това е първостепенната им храна. Този мед е запечатан от есента в рамки, които са вътре в кошера. Може да ги ядат през зимата. Този продукт има тъмен нюанс. Колкото до количеството му, една рамка трябва да съдържа поне 2,5 кг такъв мед. Тук е много важно да се подчертае, че това количество да е висококачествено.
Дори през зимата пчелните семейства се нуждаят от вода. Поилките, обаче не трябва да се поставят, тъй като се създава конденз. Той от своя страна може да се установи по стените. Също така експертите казват, че не може плътно да затворите кошера. Понякога може да има ситуация за липса на влага. И тогава пчелите, работнички, излитат от къщата, за да извличат влага.
В случай на сухо лято, дъждовна есен, често се случва насекомите просто да не могат да приготвят достатъчно храна за себе си за зимата. Много вероятно е и медът може да не е с много добро качество. В тези случай кристализацията става много бързо.
В такива ситуации е необходима помощта на пчелар. Той трябва да се погрижи за храната. За целта може да се използва храна за пчели като:
• сладка пудра;
• захарен сироп;
• стар мед;
• различни превръзки от по-горе споменатите храни за пчели, които се примат за хранителни.
Ако говорим за храна, тогава сиропът се дава на пчелите за 7 дни. Максималната доза за 1 кошер е 1,5 супени лъжици. Такава храна се предоставя всяка вечер.