Котките могат да имитират гласа на своите собственици и да създават отделен начин на обчуване с тях, твърди изследовател по лингвистика от шведския университет в Лунд в нова книга, насочена към собствениците на котки.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Сузане Шьотц, преподавател по фонетика в Центъра за езици и литература към университета в Лунд, e публикувала "Тайният език на котките" - ръководство за начина, по който котките общуват, което се основава на осем години изследвания на комуникацията между котки и човек.
„Котките могат да имитират нюанси в гласовете на своите собственици, като например мелодии, за да могат да общуват по-добре“, каза Шьотц пред медиите.
Енергията на черните котки: да развенчаем митовете
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Шьотц записва и анализира „котешки вокализации като мъркане, трели, мяукане, вой, ръмжене, съскане и чуруликане“, изучавайки как животните променят формата на устата си, за да издават различни звуци, и изследва нивото на вариация между котките от различни региони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Най-изненадващият резултат, каза тя, е колко голямо разнообразие е имало, както между различни котки, така и при една и съща котка.
Най-често срещаният котешки шум, каза тя, е „мяу“, което котките използват, за да привлекат внимание и да поискат нещо.
„Ако котката ми мяука с някаква характерна мелодия, която завършва с нота нагоре, когато тя седи до купата си, това без съмнение означава, че иска храна“, обясни Шьотц.
„Ако тя седи в клетка при ветеринарите, мяукането е по-монотонно и намалява в края. Това означава, че е притеснена и иска да бъде освободена."
Как котките предсказват времето през есента
Беше пуснато дори видео, в което е записана котката Мойсей как поздравява собственика си.
Засега има малко доказателства, че котките имат диалекти като хората, каза учения.
„В момента разглеждам и сравнявам гласове на 70 котки от Сконе, Стокхолм и Йостергьотланд и след като слушах много от гласовете им, все още не откривам съществени разлики“, твърди тя.
Но тя е на мнения, че гласът на всяка котка все пак е уникален.
„Те имат индивидуални гласове, които зависят от това каква порода са и от това дали са мъжка или женска котка“, каза Шьотц пред журналисти.
Част от нейното изследване е извършено чрез фонетичния проект MEOWSIC, финансиран от Фондация Маркъс и Амалия Валенберг.
Самата Шьотц има пет котки, Дона, Роки, Турбо, Вимсан и Компис, всички от които фигурират в нейната книга. Наскоро тя стартира уебсайта Cat Lady Sweden, за да популяризира работата си за взаимодействието между човек и котка.
Лесно ще можете сами да се убедите в това твърдение, ако наблюдавате известно време поведението на вашите котешки домашни любимци. Понякога не им се налага да мяукат с месеци, ако добре се разбирате с останалите издавани от тях звуци.