"Слънцето никога не залязва над Британската империя" - това е популярна фраза, която описва могъществото на Британската империя с нейните многобройни колонии.
Още: Историята на Панамския канал
Още: Как да издържим дълго време без сън
Британската империя е най-голямата империя, съществувала някога в историята. Притежавала е колонии на всички континенти с население около 480 милиона жители, което е една четвърт от общото население на земята. Това е една от причините за разпространение на английски език по света.
Империята е съставена от различни политически единици, като доминиони, колонии, протекторати и подмандатни територии.
Доминиони
Това са страни с голям брой емигранти от Европа, които получават сравнително широки права за самоуправление. Северна Америка, а по-късно Австралия и Нова Зеландия, са главните направления на емиграция от Великобритания. Редица северноамерикански владения успяват да извоюват своята независимост през втората половина на XVIII в. На имперската конференция от 1926 г. е решено те да не се наричат колонии, а доминиони със статут на самоуправление: Канада, Австралия, Нова Зеландия, Южноафрикански съюз, Нюфаундленд (в състава на Канада), Ирландия.
Британски колонии
По-голямата част от населението на Британската империя живеели в колонии, които достигат 50 на брой. Сред най-големите са остров Цейлон (днес Шри Ланка). Най-голямото колониално владение била Индия.
Коя е била най-голямата империя в света?
Британски протекторати
Протекторатите са зависими от Лондон, но в различна степен. Системата, която им позволява да имат различна степен на свобода, е косвеното управление, което е по-свободно от прякото управление, за което се назначава чиновник.
Британски подмандатни територии
Към тях влизат бивши части на Германия и Османската империя в периода след Първата световна война. Те били предадени от Лигата на нациите под управление на Великобритания на основата на т.нар. “мандат”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Английските завоевания започват през XIII в. с навлизането в Ирландия. Известни са два периода на империята: Първа и Втора Британска империя.
Първа Британска империя (1583—1783)
Първият период на империята започва със създаване на задморските владения и превземането на Нюфаундленд през 1583 г., който се превръща в опорна база на Англия за завоюване на Новия свят. Вирджиния е първата английска колония в Северна Америка от 1607 г. През XVII в. възникват някои английски колонии по източното крайбрежие на Северна Америка.
През 1600 г. група лондонски търговци основават Ост-Индийската компания, която през 1640 г. създава мрежа от свои фактории не само в Индия, но и в Югоизточна Азия и Далечния Изток. През 1690 г. компанията започва да строи град Калкута. След признаването на независимостта на САЩ (1783 г) десетки хиляди колонисти отиват в Канада, където се е укрепило британското присъствие.
Още: На колко години обикновено се появяват първите бръчки на лицето
Още: Какъв църковен празник е на 5 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Кои са най-великите империи в историята?
Втора Британска империя (1783—1815)
Започва с активизирането на английското проникване в крайбрежните зони на Нова Зеландия, Австралия и островите в Тихия океан. През 1788 г. в Австралия възниква първото английско селище - Порт Джексън, по-късно наречено Сидни. След Виенския конгрес от 1815 г. към Великобритания са прикрепени Южна Африка, Малта, Цейлон и др.
В средата на XIX в. завършва завладяването на Индия, колонизацията на Австралия, а през 1840 г. английски колонисти пристигат в Нова Зеландия. През 1819 г. е основано пристанището Сингапур. В средата на XIX в. са завладени остров Сянган (днешен Хонконг) и Кипър. Установен е контрол над Египет и Суецкия канал, както и протекторат над Афганистан. Завоювани са обширни територии в Африка: Нигерия, Гана, Сиера Леоне, Родезия, Замбия, Ботсвана, Лесото, Свазиленд, Уганда, Кения.
С актове от 1926 и 1931 г. се създава Британската общност от нации.
Максимално разширение империята достига след Първата световна война, когато получава мандат от Лигата на нациите да управлява части от Германската и Османската империя, сред които Палестина, Иран, Трансйордания, Танганика, Камерун, Того. След този период се засилват антиколониалните войни в различни части на империята. Постепенно част от колониите постигат своята независимост.
Най-голям удар по британската хегемония нанася Махатма Ганди, като повежда мирно движение (Индийски национален конгрес) за освобождаване на Индия и Пакистан, което завършва успешно.
Общност на нациите
Днес Британската общност е известна като Общност от нациите и представлява междуправителствена организация от 53 страни-членки, като повечето от тях са територии на бившата Британска империя.
В отвъдморските си територии, Кралят е представен от генерал-губернатори, които са независими от Британското правителство. 16 от всички държави-членки смятат за свой държавен глава краля на Великобритания.