Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо седмицата след Цветница се нарича Страстна седмица

25 април 2024, 11:33 часа

Цветница

В онези дни хората проправяли пътя си към Христос с каквото могат - това са били дрехи, килими, клони от листа ("палмова клонка" на старогръцки). У нас тези клони се заменят с върбови клони. Хората полагали всичко това в нозете на Христос и пеели: „Син Давидов, Царю Израилев - Осанна във висините! По традиция на този ден освещаваме върбата. Като цяло религиозните служби се провеждат по един и същи начин във всички страни. Може би има някои тънкости.

Преди това, казват те, патриархът, подобно на Христос, седнал на магаре и влязъл в Йерусалим също в храма. Но и в Йерусалим, и в България Цветница е особено красив и тържествен празник! Основното нещо в този ден е да запомните: Нека бъдем честни, важно е да отидете в храма, да присъствате на службата, да отправите молитви към Бога и с цялото си сърце да Му изразите любовта и благодарността си за Неговата милост.

Какво се прави през Страстната седмица - ден по ден

Страстна седмица

Страстната седмица е най-важната седмица от годината в живота на всеки християнин. По това време е препоръчително, ако е възможно, да отложите всички рутинни дела, да забравите за себе си, за своите притеснения и проблеми, оплаквания и да помислите и да преживеете събитията, случили се преди повече от две хиляди години.

Защо седмицата след Цветница се нарича Страстна седмица?

Думата „страст“ на църковнославянски означава „изпитания и страдания“. Затова Страстната седмица е посветена на спомените за последните дни от земния живот на Исус Христос: Тайната вечеря с учениците, предателството, страданието, разпятието, смъртта на кръста, погребението и възкресението на Спасителя.

Какво задължително се прави през Страстната седмица?

През Страстната седмица православните християни засилват поста си. Облеклата на духовниците в църквата през тази седмица са черни и сребърни. Свещените предмети в църквите (престол, олтар и др.) са под тъмни покривки през целия пост. В някои манастири и църкви през Страстната седмица служат в пурпурни (с цвета на кръвта) одежди. На Велика събота черните (или пурпурните) одежди се сменят със светли.

През всички дни от последната седмица на Великия пост в църквите по време на служби се четат глави от Евангелието, разказващи за събитията в Йерусалим преди две хиляди години: Тайната вечеря в горницата на Сион, предателството на Юда, процеса , разпятието и възкресението.

Във всеки ден от Страстната седмица (популярно я наричат ​​още Чиста и Червена седмица) се припомнят събитията от последните дни на Спасителя.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес