Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо се влюбваме в точно определени хора?

17 август 2024, 11:00 часа

В детството си всички сме чели приказки за красиви принцове и принцеси, които се влюбват един в друг с едно щракване на пръста, а след това заминават, за да изградят своето щастливо бъдеще. Подробностите за това какво ги очаква в далечното царство са загадка за нас. Днес обаче това не е толкова важно, защото ще говорим за първото впечатление.

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Чудили ли сте се някога защо се влюбвате в определен човек? Как се задействат химическите реакции в мозъка ни, които ни карат да се възхищаваме на този или онзи човек, желаейки да прекарваме всяка минута от времето си с него?

Сигурно неведнъж сте забелязвали, че веднъж създаден идеалът за партньор може да отиде на заден план, защото сърцето започва да бие по-бързо само при един поглед към някого, когото може би преди време не сме харесвали.

Психолозите излагат три основни версии на хипотезата, които обясняват как се заражда чувството на привличане между мъжа и жената.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

11 сигурни признака, че сте се влюбили

Противоположностите се привличат

Понякога е трудно да се повярва, че противоположностите наистина се привличат, но остава фактът, че това се случва и то доста често. Например не е необичайно високи мъже да се влюбват в дребни жени, което по този начин оставя шанс за баланс в бъдещия им съюз.

Според някои генетични изследвания несъзнателното желание да срещнем противоположността е свързано с подсъзнателния стремеж към хетерозис. Смята се, че децата, родени от родители, които са много далечно свързани, ще имат повече жизненост. Звучи сложно, но какво да се прави, това е наука (и природа)!

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Вероятно обаче сте срещали много двойки, в които интровертният човек се разбира добре с екстровертната си спътница или обратното. В такива съюзи почти никога няма скука, тъй като и двамата партньори се балансират и допълват.

„Срещали ли сме се преди?“

„Обичаме само веднъж в живота, а след това само търсим подобни“, пише Сергей Есенин. Това е красив цитат, но не е точно по темата на днешната ни дискусия, макар че това е друг начин да се погледне на него.

Нека бъдем честни със себе си: колкото и психолозите да не настояват на факта, че трябва да се влюбваме не във външния вид на човека, а в неговия вътрешен свят, първото нещо, на което обръщаме внимание при запознанство, е „опаковката“, и едва след това, ако ни е харесала, се осмеляваме да изучим „плънката“.

Така учените предлагат в потенциалните си партньори да се опитваме да доловим жестовете, тембъра на гласа и миризмата на майка, баща или други близки хора. Ако се случи съвпадение, няма да се наложи да чакате дълго за „искрата, бурята и лудостта“. Такова усещане за „сродна душа“ ни рисува видът, че познаваме даден човек през целия си живот, и затова започваме несъзнателно да се привличаме към него.

Постоянното присъствие във функционална и териториална близост играе също толкова важна роля. С прости думи, това е ефектът на „простото представяне“: колкото по-често виждаме даден човек, толкова повече му се доверяваме. И в крайна сметка, ако имаме сходни интереси и възгледи, то тук невидимият „любовен сензор“ започва да се активира с пълна сила и ние започваме да се стремим да се сближим с някого, който е подобен на нас. Между другото, мимиките и стилът на речта също имат значение - тяхното бинго също увеличава симпатията многократно.

5-те риска от бързото влюбване

Главният играч - околната среда

Навремето американският психолог Стенли Шехтер разработва двуфакторна теория за емоциите. Според нейната концепция появата на определени емоции и чувства може да се представи като функция на физиологичната възбуда и нейната интерпретация.

Тази хипотеза е доказана и чрез изследване на междуличностната привлекателност. Експериментът е проведен по следния начин: привлекателна жена експериментатор спира красиви млади хора, които минават покрай нея, и им раздава въпросници. Обещала да им съобщи резултатите от изследването по-късно и за да не се изгуби, оставила на всеки от тях телефонния си номер. Експериментът бил проведен на два различни моста: единият бил стабилен и на малка височина, а другият бил окачен на сравнително голяма височина.

Предположението на Шехтер се потвърди. Така хората, които са минали по втория мост, са се обаждали на случайна позната многократно по-често от тези, които са я срещнали на първия мост. Факт е, че в първия случай те са изпитали силно емоционално вълнение и затова красивата експериментаторка е останала в паметта им. Какво ни казва това? Най-малкото за това, че шансове за втора среща имат тези, които са се запознали на атракции, отколкото на вечерна разходка в парка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес