Някои собственици на домашни любимци избират хирургичната процедура по чисто козметични причини. Други вярват, че премахването на опашките помага за предотвратяване на наранявания, особено при ловни породи, които могат да наранят опашката си, докато минават през гъста плет.
Но няма съществени изследвания, които да подкрепят тези твърдения, според Американската ветеринарномедицинска асоциация. В тях се казва, че потенциалът за нараняване не е оправдание за извършване на операцията. Премахването е болезнено и може да има дългосрочни ефекти върху това как кучето обработва и възприема болката по-късно в живота и може да наруши комуникацията с други кучета.
Въпреки че не е толкова популярна практика днес, колкото е била в миналото, все още се случва. Някои от най-популярните породи кучета, като боксер, доберман пинчер и йоркширски териер, имат естествено по-дълги опашки, но може да бъдат премахнати, когато са новородени.
Разбира се, има моменти, когато медицински се налага да се ампутира опашката. Ако куче счупи опашката си, непрекъснато я травмира или получи нараняване, при което кожата е обелена, може да се наложи медицински ампутация на опашката до нивото на нараняването.
Кучетата, които преживяват тази процедура, са под упойка, предписват им се подходящи болкоуспокояващи и се възстановяват доста добре.
Кучетата, които се разбират с тези ЗОДИИ
Как общуват кучета без опашки?
Кучетата без опашка може да имат затруднения да комуникират чувствата си с други кучета, като също може да им е по-трудно да тълкуват съобщение от куче без опашка.
Породите с тънки опашки често разчитат на кучешки изражения на лицето, ушите си и лай, за да общуват. Може и да нямат опашка, но това не им пречи да махат. Мърденето започва от гърдите или раменете, а ако е френски булдог, мърдането започва от ушите.
Има ли причина някои котки да спят на определени части от тялото?
Защо кучетата имат опашки, а хората не?
Опашката изглежда като страхотен придатък, така че защо хората нямат такава? Всъщност с течение на еволюцията и начина на ходене, опашката е изчезнала от човешките видове.
Е, не изцяло. Все още имаме опашка за около първите осем седмици от ембрионалното развитие, но я губим в процес, наречен апоптоза –клетъчна смърт, която е част от развитието на многоклетъчния живот. Въпреки че е изключително рядко, една генна регулация може да направи възможно човек да се роди с опашка.
Източник: https://www.rd.com/article/why-do-dogs-have-tails/