Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо се прозяваме?

03 юли 2022, 20:30 часа

Според някои много внимателни изследователи, хората са склонни да се прозяват около осем пъти на ден. Този брой вероятно е по-голям, ако денят е прекаран с други хора, които се прозяват, или ако е прекаран в четене на статия за прозяването. Прозявате ли се вече?

Още: При боядисване на бели коси - какви грешки допускаме почти винаги

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Визуалното изображение на някой, който се прозява, или дори просто мисълта за акта, често предизвиква неволна мимика. Хората се прозяват с най-високите честоти, когато току-що са се събудили и когато са уморени, но в други случаи прозявката се изплъзва без видима причина.

Честото прозяване може да е сигнал за опасно заболяване

Защо се прозяваме и защо изглежда, че е заразно?

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Проучване от 2007 г. на професора по психология Андрю Галъп заключава, че прозяването вероятно служи за регулиране на температурата на тялото и мозъка. Когато отворим устата си, за да се прозяваме, челюстите ни се разтягат надолу до почти най-ниското си положение, засилвайки притока на кръв в областта, която след това се охлажда от бързото поемане на въздух. Изследването на Gallup показа, че когато участниците в проучването са били затоплени, скоростта на прозяване се е увеличила, когато са били изложени на изображения на акта. Но когато участниците са били в по-хладна среда или са поставили студени пакети с лед на челата си, честотата на прозяване е значително по-ниска. В края на дълъг изморителен ден на разгорещена мозъчна дейност, прозяването функционира като охлаждаща течност за сънливеца.

Смята се, че заразната природа на прозяването произтича от емпатия или вродено осъзнаване, че ако някой друг има нужда от охлаждане на мозъка, вие също може да имате нужда. Съществуват и теории, че прозяването действа като предупредителен механизъм, показващ, че даден индивид в рамките на група вероятно е в опасност - или поне уморен. Прозявката може просто да е начинът на тялото да предупреди другите, че настоящата среда просто не е подходяща поради причини, свързани с скуката.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартина Лазаревич
Мартина Лазаревич Отговорен редактор
Новините днес