Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо кучетата вият?

06 май 2022, 17:50 часа

Виенето е един от елементите на кучешкия език. По този начин те общуват от разстояние със своите събратя, изразяват определени емоции. Дивите животни от семейство кучета с помощта на своя вой „маркират” територията си, подават сигнали на тези, които са в глутницата. Домашните любимци използват виенето като алтернатива на лаенето, докато представителите на някои породи лаят изключително рядко и предпочитат да общуват с човек само чрез вой.

Ако стопанинът няма тренировъчни умения, прекарва много време на работа и търси послушен, спокоен четириног приятел, тогава той трябва да си вземе куче от подходящата (по-домашна) порода, което е по-лесно за обучение и не е склонно да вие.

Топ 5 породи кучета, които обичат да вият

Хъскитата са кучета с развит глутни инстинкт и независим характер, който ги кара да вият. Предците им са общували по този начин и у дома и не са загубили навика си да вият, а не да лаят.

Аляски маламут е порода работни кучета, които са живели по бреговете на Аляска. Виенето е генетично обусловен навик, който не може да бъде коригиран. Маламутите вият от вълнение, радост, самота, тоест винаги, когато изпитват ярки емоции.

Най-дружелюбните към човека породи кучета

Защо вият кучетата?

Басенджи е порода кучета, които поради специалната структура на ларинкса не могат да лаят, но вият, и то по много необичаен начин, по „йодъл“ начин (бързо редуване на гръдни и високи звуци).

Басетът е куче с много самоуверен и енергичен характер. Това може да се прецени по воя, който надава. То използва своя плътен нисък тембър, за да се оплакват от самота и копнежи.

Източноевропейската овчарка е друг представител на работните кучета. Домашен любимец, който по природа е свикнал винаги да е близо до човек. Когато остане сам, започва да вие за дълго.

Топ причини защо вият кучетата

В повечето случаи причините, поради които кучето вие, се крият във физиологията на тези домашни любимци. Причините може да са:

  • естествени нужди - домашният любимец иска да яде, пие, да ходи до тоалетната, има сексуално желание, общува с други кучета;
  • заболяване - виещото куче информира собственика за неразположение;
  • самота - по този начин се изразява копнежът и търсенето на внимание.

Кучешкият вой се свързва с народни знаци, които се предават от поколение на поколение. Не бива да ги третирате като предразсъдъци, защото имат логично обяснение. Например, смята се, че кучешкият вой е предвестник на смърт или нещастие. Всъщност домашните любимци имат страхотен инстинкт, следователно са в състояние да "предскажат" приближаването на природни бедствия, земетресения. Те възприемат звукови вибрации, които човешкото ухо не улавя. Не е изненадващо, че виенето на кучета съвпадна с показанията на високочувствителни метеорологични инструменти, които определят критичните промени в атмосферата.

Кучетата са много социални животни, така че перфектно "четат" настроението на членовете на семейството. Това обяснява способността им да предвиждат нещастие. Ако някой от членовете на домакинството е болен, тогава домашният любимец със сигурност ще почувства обща тревожност и безпокойство и в знак на солидарност ще започне да вие.

Защо вият кучетата – в отговор на воя на друго куче

Домашните любимци могат да вият в отговор на гласа на друго куче. Домашните любимци обикновено са спокойни и използват гласа си само, когато е необходимо. Бездомните кучета с помощта на вой „говорят“ и събират стадо. Домашните любимци инстинктивно реагират на този призив.

5 причини защо трябва да имате куче

Защо вият кучетата – вой като зов за помощ

Много породи са създадени специално за подпомагане на хора с увреждания, възрастни хора, деца със специални нужди. Ако сред вашите съседи има такива хора, тогава звуците на кучешки вой може да са зов за помощ. Опитайте се да разберете дали има проблем със съседа ви. Понякога бдителността и чувствителността на домашните любимци помагат за предотвратяване на домашни трагедии и спасяват живота на човек.

Като цяло е трудно да се свържат продължителните звуци на кучешки вой с някаква конкретна причина. Стопанинът трябва да наблюдава домашния си любимец и да се опита да разбере причината за това поведение.

Когато кучето вие – трябва ли да се безпокоите

Собственикът на домашен любимец трябва да помисли защо кучето вие, особено ако такова поведение не е типично за него. Много е вероятно животното да е болно и да няма друг начин да информира стопанина си за това. В никакъв случай не крещете на домашния любимец и не наказвайте. Първо, заведете кучето си на ветеринар.

Ако няма отклонения в здравето, опитайте се да наблюдавате за други фактори, които биха могли да провокират виенето на кучето.

Не се притеснявайте, ако кучето вие, докато пускате силно музика. Това поведение е характерно за много домашни любимци и показва високо развитие на музикалното ухо. Ако пристъпите на "пеене" се появяват винаги, когато домашният любимец чуе нови или остри звуци, например телефон или звънец на вратата, звук на сирена, електрически инструменти, тогава говорим за лоша социализация на животното. Домашният любимец не разбира произхода им и вие от страх.

Виенето на кучето като лош навик

Причините за неадекватното поведение на домашния любимец много често са свързани с липса на възпитание. Кученцето, независимо колко гъвкаво и интелигентно е генетично, трябва да бъде научено на правилно поведение. Виенето може да бъде един от начините за изразяване на неподчинение и непокорство, така че трябва да се борим с него като всеки лош навик. Изисква се дисциплина и обучение.

Ако никакви методи на обучение не помагат или имат краткотраен ефект, потърсете помощта на професионален водач на кучета. Специалистът е по-лесно да намери подход към домашен любимец, тъй като познава добре психологията на животните и познава различни методи за коригиране на неприемливото поведение. По правило намесата на водача на кучета напълно решава проблема.

Всеки домашен любимец зависи от човек, така че всички въпроси, свързани с неприемливото поведение на домашен любимец, трябва да се решават със собственика му и само с цивилизовани методи.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес