Коледа, празникът, посветен на раждането на Исус Христос, се празнува от мнозинството християни на 25 декември по григорианския календар. Но ранните християни не са празнували неговото раждане и никой не знае на коя дата всъщност е роден Исус. Някои учени смятат, че действителната дата е била в началото на пролетта, което я поставя по-близо до Великден - празника, отбелязващ неговото Възкресение.
6 начина да създадете магични моменти тази Коледа
Произходът на празника и неговата декемврийска дата се крие в древния гръко-римски свят, като честванията вероятно са започнали някъде през II век. Съществуват поне три възможни източника на декемврийската дата. Римският християнски историк Секст Юлий Африкан датира зачатието на Исус на 25 март (същата дата, на която според него е създаден светът), което след девет месеца в утробата на майка му би довело до раждане на 25 декември.
През III в. Римската империя, която по това време не е приела християнството, празнува възраждането на Непобедимото слънце на 25 декември. Този празник не само отбелязвал завръщането на по-дългите дни след зимното слънцестоене, но и следвал популярния римски фестивал, наречен Сатурналии (по време на който хората пирували и си разменяли подаръци). Това бил и рожденият ден на индоевропейското божество Митра - бог на светлината и верността, чийто култ по това време ставал все по-популярен сред римските войници.
Елтън Джон, Пол Маккартни и семейство Бекъм: Как звездите поздравиха феновете си за Коледа (ВИДЕО)
Църквата в Рим започва официално да празнува Коледа на 25 декември през 336 г., по време на управлението на император Константин. Тъй като Константин превръща християнството в действаща религия на империята, някои предполагат, че изборът на тази дата е имал политически мотив да отслаби установените езически празненства. В продължение на още половин век датата не е била широко приета в Източната империя, където е бил предпочитан 6 януари, и Коледа се превръща в основен християнски празник едва през IX век.