Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо искате шоколад и какво да правите с него?

13 ноември 2024, 10:00 часа

Много от нас поне веднъж са изпитвали силно желание да ядат шоколад. Според лекарите подобно желание може да сигнализира за дефицит на магнезий. Нещата обаче не винаги са толкова прости. Сега ще разберем в какви ситуации желанието за шоколад показва нуждите на тялото и какво да правим по въпроса.

Защо искате шоколад преди цикъл?

По време на ПМС желанието за шоколад е свързано с физиологичните процеси в организма. Какаото, основният компонент на този сладък деликатес, насища тялото с флавоноиди, които насърчават производството на серотонин, „хормона на радостта“. Това помага за справяне с промените в настроението и умората, подобрява имунитета и общото състояние на организма.

Още: Тези храни помагат да поддържате мозъка си здрав!

Освен това, в женското тяло преди менструация настъпват следните промени, които предизвикват желание за шоколад:

  • Намаляване на нивата на естроген. През втората половина на цикъла нивата на естроген спадат, което отслабва производството на инсулин, който контролира нивата на кръвната захар. В резултат на това тялото посяга към сладкото, за да компенсира.
  • Промени в метаболитните процеси. Хормоналните колебания при ПМС ускоряват храносмилането, което изисква допълнителни източници на енергия, включително захар и шоколад.
  • Повишен прогестерон. След овулацията нивата на прогестерона се повишават, мозъкът възприема това като сигнал за натрупване на хранителни вещества, което също увеличава желанието за шоколад.

Ползите и възможните вреди от шоколада

Шоколадът, особено горчивият, носи не само удоволствие на тялото, но и определени ползи. Има положителен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове, поддържа нервната система и намалява нивото на "лошия" холестерол. Съществуват обаче и възможни недостатъци, които трябва да имате предвид.

Още: Как черният шоколад влияе на кръвното?

  • За кожата. Ако сте предразположени към акне, препоръчително е да консумирате шоколад в умерени количества, тъй като твърде много сладко може да влоши кожните проблеми.
  • За зъби. За разлика от други сладкиши, шоколадът, когато се консумира умерено, няма отрицателен ефект върху емайла, така че можете да се насладите на парче, без да навредите на зъбите си.

С какво можете да замените шоколада?

Ако по някаква причина шоколадът не е вашият сладкиш (заради алергия или чувствителност към захар), можете да намерите алтернативи, които могат да помогнат за попълване на липсата на магнезий и други хранителни вещества.

  • Семена, ядки и бобови растения. Тези храни са богати на магнезий, подпомагат енергийния метаболизъм и подобряват цялостното състояние на организма. Те също така съдържат витамини и минерали, необходими за производството на серотонин.
  • Рожков. Естествена алтернатива на какаото, рожковът е богат на полифеноли, фибри, аминокиселини и антиоксиданти. Не предизвиква алергии, както какаото, и има положителен ефект върху храносмилането.

Още: Сутрешен ритуал: 5 продукта, които идеално допълват кафето

Гладът за шоколад е сигнал от тялото ни за липса на определени вещества. Вслушайте се в себе си, изберете правилните продукти и желанието ви да ядете шоколад няма да бъде проблем, а част от грижата за вашето здраве.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес