Всяка част от тялото ни има своето значение и функции. Веждите далеч не са украса на лицето ни например, а имат за цел да предпазват очите от стичащи се пот и прах, макар да ги приемаме дамите като начин да изразим себе си чрез формата им и да се разкрасим чрез оформянето. Единствено ролята на апендикса е неясна и за нея спорят и до днес учените. Единствено ли? А какво е предназначението на тази вдлъбнатина между носа и горната устна, която всички имаме, макар да е различно изразена при различните индивиди?
Още: Танините във виното и как те ни вредят
Още: Мед и канела при високо кръвно - да или не
Вдлъбнатина между носа и горната устна – какво представлява и защо я имаме?
Оказва се, че въпросната вдлъбнатина между носа и горната устна не е случайна, играе важна роля по време на вътреутробното развитие и далеч не е просто трапчинка. Тя е свързана с начина на оформяне на лицето на плода в корема на мама и е мястото, където се „слива“ лицето на бъдещото бебче след оформянето и създаването му.
Далак - каква функция има в човешкото тяло
Още: За какво се използва рапичното олио
Още: Лимонена киселина - ползите, които ще ви учудят
Никога не сте и предполагали за тази ключова роля на малката симпатична „дупчица“ над устните ви, нали? Нарича се филтрум и формирането ѝ е важна част от формирането на плода и по-специално на лицето на бебчето, случващо се през 2-3 месец на бременността. Ако не се формира, е лош знак – сочи, че поради различни причини плодът не се развива, както е редно, и че лицето не се оформя, както е необходимо. Така че въпросната вдлъбнатина между носа и горната устна сочи нормалното развитие на плода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли кои държави не празнуват Нова година?
Още: Какво е ацесулфам к и защо е толкова опасен за здравето
Защо имаме различна дължина на тази вдлъбнатина между носа и горната устна?
Оказва се и че разликите между отделните индивиди в дължината на тази вдлъбнатина между носа и горната устна не са случайни, предават се по наследство и сочат определени състояния и заболявания. Прекомерно късата вдлъбнатина между носа и горната устна тоест малкото разстояние между устата и носа може да е свързано с:
- Синдром на делеция на хромозома 18,
- Синдром на Коен,
- Синдром на DiGeorge,
- Орално-лицево-дигитален синдром.
Така дължината на тази вдлъбнатина далеч не е просто индивидуален белег и разлика, както например разликата в дължината на носа между отделните индивиди, а е важна за диагностициране на определени състояния на плода и новороденото. Наличието на вдлъбнатина между носа и горната устна е само симптом на дадено състояние и сама по себе си късата вдлъбнатина не изисква предприемане на мерки спрямо нея.
Още: Какво задължително се яде на Нова Година по традиция?
Още: И смотан готвач ще сготви апетитни домашни пържени кюфтета с тази хитра рецепта
Тя обаче следва да насочи родителите към посещение при специалист с цел тестове на бебчето и откриване на заболяването или състоянието, от което страда. Сред необходимите изследвания, които специалистите ще извършат, са:
- хромозомни изследвания,
- ензимни тестове,
- метаболитни изследвания и на бебето, и на майката,
- рентгенови изследвания.
Важна е и семейната история – наличието на друг член на семейството с къса вдлъбнатина между устата и носа.
Ако обаче забележите малка дължина на въпросната вдлъбнатина между устата и носа при зрял човек и особено при дамите, не бързайте да считате, че страдат от някакво състояние – възможно е просто увеличаването на обема на устните с цел разкрасяване да е довело до оптическо намаляване на дължината на разстоянието между тях и носа.
Лимфа - каква е нейната функция в организма ни
Вдлъбнатината между устата и носа в холистичната медицина
Освен традиционната медицина, която отговаря на въпросите защо и кога се е формирала въпросната вдлъбнатина, какво е значението ѝ и кога младите родители да потърсят лекар във връзка с тази вдлъбнатина при новородените, има и друго митично и немедицинско тълкувание на вдлъбнатината – тя е мястото между небето и земята, като над нея носът получава космическото от дишането, а под нея устата получава ци на Земята като храна.
Тази област се счита за еквивалент на линията на дланта на ръката, показваща времето на живот. Всичко това обаче е интересно за малка група от хора, докато мнозинството се вълнуват от медицинските въпроси, свързани с въпросната вдлъбнатина между устата и носа.
Статията има само информационен характер и не замества лекарска консултация.