Ползите от приема на фолиева киселина са познати за всяка бременна жена. Фолиевата киселина подпомага развитието на плода, приемът ѝ по време на бременност увеличава шанса за раждане на дете без увреждания. Какво обаче не знаем за фолиевата киселина извън употребата ѝ и ключовата ѝ роля по време на бременността?
1. Фолиевата киселина действа изключително благоприятно при възпалителни заболявания. Полезна е едновременно и за артрит, и за синдром на поликистозните яйчници.
2. Фолиевата киселина се препоръчва при прием на лекарства, които потискат имунната система. Обикновено такива медикаменти се предписват при автоимунни заболявания, при които имунната система унищожава собствените клетки на тялото, а не чуждите патогени. Подобни имунопресорни медикаменти имат редица странични ефекти, които биват минимизирани с прием на фолиева киселина.
3. Препоръчва се приемът на фолиева киселина при хора с хиперхомоцистеинемия – среща се при пациенти с бъбречни заболявания. Допълнителният прием на фолиева киселина понижава нивата на хомоцистеин.
4. Фолиевата киселина е от изключителна полза и за пациентите с диабет. Тя поддържа нивата на кръвната захар нормални и помага за контрол над диабета. Приемът на фолиева киселина минимизира вредното въздействие на диабета върху организма и предпазва от най-честите усложнения от болестта.
5. Приемът на фолиева киселина подобрява състоянието на паметта, действа профилактично против Алцхаймер, грижи се за доброто функциониране на нервната система и паметта. Ценна е и с доказано полезно действие дори при умствено увреждане.
6. Фолиевата киселина се грижи за здравето на сърцето и съдовете и е отлично средство за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, поддържа нормални нивата на кръвното налягане. Това е благодарение на факта, че редуцира нивата на хомоцистеина, който доказано влияе неблагоприятно върху сърцето и увеличава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
До какво води недостигът на фолиева киселина?
Липсата на адекватни нива на фолиева киселина в тялото води до затруднено зачеване, опасност от раждане на дете с увреждания, умствено увреждане, повишен риск от развитие на бъбречни и сърдечносъдови заболявания, мегалобластна анемия, проблеми с функционирането на имунната система.
Симптоми на дефицит на фолиева киселина:
- запек или диария,
- кървене от венците,
- хронична умора,
- болки в главата,
- трудности при ходене,
- проблеми с паметта,
- изтръпване и мравучкане на крайниците и др.
Знаете ли, че фолиевата киселина всъщност е витамин В9. Ако не желаете да я приемате като добавка, то увеличете приема на храни, които я съдържат – банани, пъпеши, боб, грах, ядки, черен дроб, зелените листни зеленчуци.