От доста време насам микровълновата фурна (печка) стана един доста разпространен домакински уред. В днешния натоварен живот тя се превърна в средство, чиито предимства са практичност, бързина и икономичност при приготвяне или затопляне на храната.
Отношението на хората към нея е най-различно. Има такива, които почти не използват микровълнови фурни. Други ги употребяват само за приготвяне на пуканки. Трети - за затопляне на храната от време на време. Но има и хора, които ги използват за абсолютно всичко!
Независимо от това, съществуват някои въпроси относно този уред, които са спорни или най-малкото заслужават внимание. Например: как микровълновите фурни въздействат върху нашето здраве? А върху околната среда? Благотворно или вредно влияе излъчването на микровълновите печки на ценните хранителни вещества в продуктите?
Как действа микровълновата фурна?
Когато поставите храна в микровълнова фурна, тя се нагрява отвътре навън. Обикновено при традиционните методи на готвене посоката е обратна: отвън навътре.
Когато действието е отвътре навън, то действа като малка експлозия вътре в хранителните молекули, променяйки техния естествен състав и хранителни вещества на клетъчно ниво.
Освен това, микровълните използват силно концентрирано количество изкуствена електромагнитна енергия (излъчване, радиация) за затопляне на храната. Това води до създаването на чужди хранителни частици, които вашият организъм нито иска, нито се нуждае от тях. Ама микровълновата не го пита - и това е проблем, нали?
Има експерти по хранене, които представят проучвания, че микровълните не влошават нивата на хранителни вещества и витамини в храните. По този начин те се опитват да докажат, че микровълновите фурни са безопасни за нашето здраве. Все още обаче не е доказано, че храната не изпитва съвсем никакво влияние при този начин на обработване.
Вече са правени изпитания, които показват, че при хора, които консумират храна, преминала през микровълновата печка за определен период от време, има намаляване на червените и белите кръвни телца, на концентрацията на хемоглобина; наблюдава се и засилване на дейността на имунните клетки, участващи във възпалителни процеси – а именно те са „стражите“ на организма и задачата им е да реагират против опасни въздействия.
Използването на микровълни също така намалява активността на антиокислителните ензими, което води до значително намаляване на антиокислителната защита и може да се окаже причина за развитието на дегенеративни заболявания.
Освен за промяна на протеиновата (белтъчната) структура на храната, въздействията на микровълните не спират дотук. Защото в допълнение към негативните последици върху храната, не трябва да забравяме, че микровълновата радиация може пряко да повлияе на нашия организъм. Излъчването на микровълнова печка влияе върху човешките клетки и тъкани – както всяко друго излъчване. Преди време хората се присмивали на бабите, които казвали: „Не гледайте микровълновата, когато работи, защото е лошо!" Обаче вече никой не се присмива. Просто защото междувременно е установено, че това излъчване има отслабващ ефект върху очната ретина.
Хората в крайна сметка избират микровълновата фурна заради удобството, бързината, лекотата в затоплянето на готови ястия. Разбира се, използването на уреда само от време на време едва ли има сериозни последици. Проблемът е главно в честата, ежедневна употреба на така обработени ястия. И винаги внимавайте какъв съд поставяте в микровълновата. Уверете се, че е безопасен за уреда и няма да реагира на микровълните и нагряването!
Каква е алтернативата?
В интерес на истината, вече се забелязва обратният процес: отказване от микровълновите фурни и връщане обратно към добрата стара печка - на дърва, газ, електричество! Всяко от тези горива оказва по-малко влияние върху нашето здраве и състава на храната, отколкото микровълните. При това загрява много повече и запазва вкуса на храната. Както се казва: изборът е ваш. Важното е това да бъде информиран избор!