Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вреден ли е скрабът?

19 юли 2022, 17:38 часа

Много от нас са били напълно убедени, че за да предпазим лицата си от мазнина и мъртва кожа, трябва да се почистваме редовно, за да поддържаме кожата да изглежда свежа и без петна.

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Няма съмнение, че ексфолирането е важна част от грижата за кожата и често се рекламира като „детокс“ за кожата ни, но някои продукти могат да бъдат вредни за нея – особено ако съдържат груби, драскащи се гранули или се използват прекомерно.

Какво правят ексфолиантите?

Ексфолиантите обикновено ускоряват процеса на отделяне на мъртви кожни клетки или кератиноцити. Има два основни типа ексфолианти: физически и химически. И двата отстраняват мъртвата кожа, но го правят по много различни начини.

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Физическите ексфолианти включват ексфолианти с мъниста, сол, захар или други малки гранули, гъби за лющене или ръчни устройства.

Химическите ексфолианти съдържат киселини като алфа хидрокси киселини (AHA) и бета хидрокси киселини (BHA), които разхлабват и повдигат мъртвите клетки, оставяйки нова, жизнена кожа след себе си. Често използвани видове са гликолова киселина, млечна киселина и салицилова киселина.

Бюти съвети: 10 задължителни неща за всеки тип кожа

И двата метода премахват голяма част от това, което е известно като „роговия слой“ на вашата кожа – външният слой, където се натрупват мъртвите клетки. Този процес, наречен десквамация, насърчава обновяването на кожата и е жизненоважен за здрава блестяща кожа. Това е особено важно, ако имате акне или стареете, тъй като процесът на обновяване на кожата се е забавил.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Недостатъкът на скрабовете

Но има ли недостатък? Може ли прекалено честото ексфолиране да причини щети или да влоши съществуващите щети.

Прекомерното ексфолиране може да причини повече вреда, отколкото полза – особено ако използвате физически ексфолианти. Някои могат да бъдат твърде груби или гранулирани за деликатните тъкани на лицето. Освен това някои ексфолианти съдържат абразивни перли от пластмаса или други химикали, които могат да бъдат много дразнещи или вредни за кожата (да не говорим за околната среда).

Избягването им е особено важно, ако имате чувствителна кожа или акне. Най-добре да се противопоставите на търкането с кърпи и използването на ексфолиращи продукти твърде често, тъй като това само ще направи кожата ви да изглежда по-раздразнена.

Искате красива и здрава кожа? Тези напитки ще ви помогнат!

Вместо това използвайте продукти, които съдържат салицилова киселина и ниацинамид, тъй като те помагат за контролиране на производството на мазнини, изглаждат кожата и подобряват нейната текстура. Използването на овлажняващ почистващ препарат и овлажнител без мазнини е задължително.

Когато става въпрос за ексфолиране, жизненоважно е да разберете тънката граница между твърде често и недостатъчно често. Ежедневното ексфолиране със скраб може да доведе до:

  •     Прекомерна сухота
  •     Раздразнение
  •     Зачервяване
  •     Повредени кръвоносни съдове.

Опитайте се да не го правите повече от няколко пъти седмично.

При нужда - консултирайте се със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес