Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Влияе ли кафето на кръвните изследвания?

17 ноември 2024, 13:00 часа

Кафето е напитка с мистериозна репутация. При всяка полза за здравето от него има и недостатък. Въпреки това, лекарите все пак са съгласни: в умерени количества и при липса на противопоказания кафето няма да ви навреди.

Д-р Вера Серьожина обяснява за неговото влияние. https://lenta.ru/news/2024/09/24/vrach-otsenila-vliyanie-utrennego-kofe-na-analizy-krovi/

Може ли кафето да повлияе на резултатите от кръвни изследвания? Когато става въпрос за вземане на кръв, много лекари ви позволяват да пиете само негазирана вода и дори тогава в малки количества. Това се дължи на факта, че кафето може да активира системата за съсирване на кръвта, което води до нейното сгъстяване и следователно усложнява процеса на изследване.

Още: 8 храни, които никога не трябва да ядете на празен стомах!

Ако тестовете са насрочени за следобед, ситуацията се променя. В този случай ефектът от сутрешното кафе може частично да се неутрализира, особено ако е минало достатъчно време – 3-4 часа. Това е приемливо за серологични кръвни тестове. Така в някои случаи лекарите позволяват да се пие кафе преди кръвни изследвания, но при условие, че между пиенето на кафе и процедурата минат поне 3-4 часа.

Решението да се пие или не кафе преди сутрешните тестове зависи от вида на предстоящите изследвания. По принцип лекарите не съветват да се пие кафе преди вземане на кръв за тестове особено, ако са сутрешни.

Обобщение

Ако тестовете са насрочени за втората половина на деня и между тях и пиенето на кафето са минали 3-4 часа, може да пиете тази напитка - това е приемливо за серологични кръвни тестове. В същото време кафето няма пряк ефект върху анализа на урината - сутрешната порция урина се натрупва в пикочния мехур за една нощ и не се влияе от напитките, изпити сутрин.

Още: Има ли ползи от отказването от кафето?

Така или иначе, кафето оказва много голям ефект върху организма. За съжаление, поради тази причина строго не се препоръчва да се пие кафе преди кръводаряване или каквито и да било изследвания. В случай на проверка на здравето е по-добре да не поемате рискове. Единственото изключение е чаша слабо кафе без захар като закуска в деня на процедурата, но и това не винаги е желателно.

Основното правило е, че почти всички тестове включват вземане на кръв на празен стомах. Някои са серологични тестове (кръв се дарява за определяне на HIV-заболявания), биохимични, хормонални и други. Преди да проведете теста за тези показатели, трябва да се въздържате от всякаква храна поне 8 часа. Идеалният вариант е времеви интервал от около 12 часа. 

Какви правила трябва да се спазват преди даване на кръв?

Въпреки общоприетото схващане, че кръв се взема изключително на празен стомах, това твърдение не е напълно вярно. Например, преди да се проведе общ кръвен тест, човек трябва да хапне леко поне 1 час преди процедурата. Тъй като този тест обикновено се прави сутрин, за закуска можете да ядете каша, приготвена с вода и без добавки (захар, масло). Една ябълка също е подходяща за закуска, можете да пиете чаша чай или кафе, но без захар.

Още: Доклад: Кафето, какаото и чаят ще поскъпнат драстично

Няколко дни преди теста трябва да изключите от ежедневната си диета мазни, пържени храни и алкохолни напитки. Ако през това време не сте успели да поддържате такава „диета“, тогава тестът трябва да бъде пренасрочен за друг ден. Също така, един час преди теста трябва да се въздържате от пушене (ако имате такъв навик).

Трябва да разберете, че параметрите на много кръвни съставки могат да се променят в зависимост от часа на деня. Затова процедурата обикновено се извършва в определено време, например кръв за хормони или състав на желязо може да се дарява само преди 10 часа сутринта.

Внимание! Тази статия е предназначена само да даде информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес