Селфитата са по-смъртоносни от атаките на акули. Това констатирали индийски учени, проучили данните за жертви на селфита в периода октомври 2011 г. - ноември 2017 г. През това време стремежът към оригинални снимки е отнел живота на 259 души. Но тъй като тези смъртни случаи не са описани отделно в националните бази данни, учените предполагат, че в действителност броят на загиналите може да е по-голям, съобщи Нова Телевизия.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Експертите са установили още, че броят на жертвите, опитващи се да си направят селфи, нараства с всяка изминала година. През 2011 г. е имало само три, а през 2014 г. те са вече 13, през 2015 г. - 15, през 2016 г. - 98, а през 2017 г. - 93.
Загиналите са на средна възраст 22-23 години, повечето - мъже. След 30-годишна възраст рискът да се умре заради рисково селфи намалява драстично, установили учените.
Най-много смъртоносни селфита е имало в Индия, следвана от Русия, САЩ и Пакистан.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
В индийското изследване се прави и класация на причините за смъртност при селфитата. На първо място е удавянето. Следват транспортни инциденти, като в това число се включват опитите за селфита върху движещи се влакове или при стъпване на жп линия пред приближаващи машини. На трето място са различни паданията от високо. В САЩ има най-много смъртни случаи при опит за селфи с огнестрелно оръжие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Според експертите, за да се избегне рискът от смъртоносни снимки, трябва да се обособяват така наречените „зони без селфи". В Индия такива вече има в някои градове.