Всеки знае, че когато черна котка пресече пътя ви, със сигурност ще последва лош късмет. Но как черните котки са получили такава мрачна репутация? Суеверието за черната котка има корени дълбоко в историята, преплитайки се с древни религии, средновековен лов на вещици и съвременни погрешни схващания.
Още: Лоша поличба: НЕ давайте назаем тези 5 неща
Древно начало: Котките в Египет и езичеството
В древен Египет котките, независимо от цвета им, са били на почит. Убийството на котка, умишлено или не, често водело до бърза смъртна присъда. Няколко века след това и възходът на християнството в Европа започва да предизвиква и в крайна сметка да засенчва езическите обичаи.
Езическата символика, като римската богиня Диана и котките, станали мишени. Котката, често свързвана с магьосничество, езичество и богини, започва своето спускане от почитано създание до символ на злото.
Средновековието: черни котки и родът на дявола
Средновековието е особено мрачен период за черните котки. През 1233 г. папа Григорий IX, представляващ католическата църква, провъзгласява, че черната котка не е просто лоша поличба, а въплъщение на дявола.
Тази декларация довела до ужасяващи действия, при които благочестиви християни, в погрешен опит да покажат своето благочестие, събирали черни котки, за да бъдат изгорени живи по време на селските празници.
До 14-ти век популацията на черни котки в определени европейски региони е тревожно ниска, което оказва влияние върху популацията на гризачи и косвено допринася за разпространението на чума.
Вещици и фамилиари: Изпитанията на вещиците в Салем
С течение на вековете връзката между черни котки и вещици се затвърдила в европейския фолклор. Някои суеверия твърдели, че черните котки са маскирани вещици, докато други вярвали, че черна котка може да се трансформира във вещица, след като служи като познат на вещица в продължение на седем години.
По времето, когато процесите над вещиците в Салем се завъртат в края на 16-ти и началото на 17-ти век, самото притежаване на черна котка можело да бъде основание за екзекуция.
Съвременни погрешни схващания за лошия късмет
Дори и днес суеверието за черните котки продължава – и трагично е, че черните котки страдат най-много. Според изследователи черните котки се приемат в приюти повече от котките с друг цвят. Въпреки че тези призрачни котенца съставляват по-голямата част от котките в съоръженията, те също представляват голям брой осиновени.
Още: Защо един човек не трябва да спи на две възглавници?
Но с толкова много от тези красиви създания, дадени в приюти, повече от тях в крайна сметка се оказват евтаназирани в дългосрочен план. Въпреки че не можем да кажем със сигурност, суеверията за черните котки и лошият късмет биха могли да играят роля в това защо толкова много от тях попадат в приюти.