Хамстерите са едни от най-популярните домашни любимци в много домове поради тяхната лекота на грижи и характеристики. Те са животни, които, въпреки че са деликатни, също са доста силни и не се нуждаят от специализирани грижи много често.
Много собственици се съмняват дали хамстерът им пие достатъчно вода. Но какво, ако хамстер не пие вода? Защо хамстер не пие вода? И трябва ли да пие? Ако тези съмнения възникнат или са възникнали, препоръчваме ви да прочетете тази статия.
Защо хамстерът ми не пие вода? - Причини
Ако хамстерът ни не пие вода, трябва да се опитаме да разберем причините, тъй като те могат да бъдат доста различни:
Водата е мръсна : един от най-лесните за разрешаване проблеми е този, свързан с ежедневната смяна на водата в поилката, тъй като хамстерите обикновено са много скрупульозни и ако водата не е чиста и не е прясна, те могат да откажат да я пият.
От поилката за хамстери не излиза вода : по същия начин е от съществено значение да се уверите, че водата излиза от бутилката нормално, тъй като тръбата може да се запуши.
Проблеми с устната кухина : това може да се дължи и на проблеми с устната кухина, като неправилно запушване или абсцеси на зъбите, които причиняват болка в устата на животното, правейки пиенето досадно и болезнено, така че те го избягват.
Дехидратацията води до появата на проблеми, тъй като оставя животното по-изложено на топлинен удар , който може да бъде наистина фатален, ако не бъде открит навреме.
Колко вода трябва да изпие хамстер?
Ако искаме да знаем дали нашият хамстер покрива ежедневните си нужди от вода, първото нещо е да знаем какви точно са тези нужди. Експертите подчертават, че хамстерите не са видове, които пият твърде много, тъй като тялото им е подготвено да получава вода от храни, богати на течност, която консумират (като зеленчуци или плодове). По-конкретно се изчислява, че те трябва да консумират около 10 милилитра вода на 100 грама телесно тегло , така че обикновеният хамстер, чието тегло варира средно между 80 и 120 грама, се нуждае от около 8-12 милилитра на ден. Това предполага, че при по-малки животни, като например хамстер джудже, количеството е дори по-малко и промяната в обема на поилката понякога е незабележима.