Да си приятен събеседник не е толкова лесно. В крайна сметка много хора дори не забелязват, че случайно (но понякога умишлено) започват да дразнят събеседника си. А ето и кои са най-разпространените навици в разговора, които не само трябва да знаете, но и да избягвате.
1. Прекъсване
Трудно е да се срещне човек, който да не се подразни от това действие. В крайна сметка, разговорът е преди всичко диалог, в който човек иска не само да слуша, но и да има възможност да говори и да предаде своята позиция на събеседника.
Още: Можете ли да говорите със спящ човек?
2. Любов към самохвалството
Споделянето на постижения е нормално и дори здравословно. Но да правите това е неуместно, вмъкването на история във всеки разговор с фразите „И тук съм бил“ е неловко.
3. Обезценяване на историите на други хора
Когато една компания разказва история или анекдот и някой от събеседниците знае как ще свърши, трябва само да кимне и да каже: „Знам го“ и след това да млъкне. Но навлизането в самата история и издаването на нейния край вече е дърпане на одеялото върху себе си.
Още: 10 „розови знамена“, на които да обърнете внимание във връзката си
4. Phubbing или „висене на телефона“
Този навик се нарича още „разсейване от телефона“, „загуба на концентрация върху разговора“. Тук не става въпрос за спасяване на света с послание. Но сега това е истински бич на нашето време.
5. Нещастните
Това са същите самохвалци, само наобратно. Каквото и да им кажете за проблемите си, те винаги ще бъдат по-лоши, по-нещастни на квадрат.
Още: Съвети за изграждане на ефективна комуникация с вашата половинка
6. Неудобни въпроси или нетактичност
Това е като опит да влезеш в живота на някой друг без покана и с мръсни обувки. Най-баналното нарушение на личните граници.
7. Непоискани съвети
Това е много досаден навик. Едно е, когато те помолят и съвсем друго, когато няма директен въпрос, желанието да направиш добро и да дадеш съвет започва да изглежда като грубост.
Още: Разберете защо детето ви не ви споделя и как да се сближите с него
8. Англицизми
Английските заемки активно навлязоха в нашата реч, а в някои случаи това дори е подходящо, особено в бизнес езика. Но има хора, които обичат да вмъкват заети думи в обикновен разговор, поради което речта им започва да прилича на миш-маш.
9. Жаргон, думи-пълнители и прекомерно усложняване на речта
Много е трудно да се говори с човек, чиято реч е пълна с паразитни думи, защото същността на темата се губи зад безкрайните „добре“, „ъ-ъ-ъ“, „като че ли“, „тук“. Такава бъркотия е много трудна за възприемане.
Още: Последици от липсата на комуникация в брака
10. Опити за налагане на вашето единствено и правилно мнение
Друг много досаден навик. Това включва както нарушаване на личните граници, така и липса на разбиране, че всеки има различни мнения и всеки има право на собствени убеждения и идеи.
11. Скъсяване на дистанцията със събеседника
Има хора, които се опитват да предадат мислите си буквално в лицето ви. Те се навеждат толкова близо до събеседника си, че понякога изглежда: още малко и можете да видите порите на носа му.
12. Специфичен хумор
Разбира се, трудно е да се живее без забавление и шеги. Но понякога хуморът преминава всякакви граници и се превръща в черен сарказъм