Африканската черноопашата котка, известна още като мравчен тигър, е един от най-опасните представители на семейство котки в света. Тази дребна, но невероятно подвижна и бърза котка живее в пустинните и полупустинните райони на Южна Африка, включително Намибия и Ботсвана.
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Името си черната котка получава от черните ивици на лапите си, които ѝ помагат да се маскира в пясъците на Калахари. Тя е един от най-малките представители на семейство котки с тегло между 1 и 2,5 килограма. Въпреки малките си размери африканската черноопашата котка притежава невероятна сила и ловкост, което я прави опасен хищник.
Това обикновено изненадва хората, които за първи път виждат котето на снимка в интернет. Африканската черноопашата котка прилича на най-разпространената домашна котка. И тя изглежда сладка и много дружелюбна. Само че това е измамно. Характерът и поведението на котката са слабо проучени. Едно обаче е ясно: дивото мъркане убива бързо и много. Ако си е избрала жертва, няма да я остави жива.
Как се нарича кръстоската между лъв и тигър
Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват
"Менюто" на африканската черноопашата котка включва 55 вида животни. За една нощ хищникът е в състояние да убие до 15 индивида. И това съвсем не е рекорд, а най-честото ѝ постижение по време на ловния сезон. Същите лъвове обикновено настигат плячката само в 20 % от случаите, а африканската котка - в 80 %. И така, кой е по-опасен?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Африканската черноопашата котка е предимно нощна и ловува дребни гризачи, птици и влечуги. Тя има остро зрение и слух, което ѝ позволява да ловува успешно в тъмното. Освен това черноопашатата котка се отличава с невероятна издръжливост и може да преодолява големи разстояния в търсене на плячка.
Бой между лъв и тигър - кой ще победи?
Основната характеристика на африканската котка е невероятно бързият метаболизъм. Благодарение на него мъркащата котка трябва да се храни на всеки 50 минути! Така за едно денонощие тя се нуждае от 1/6 от собственото си тегло месо, само за да оцелее.
Още: Луиз Хей: Всяка мисъл, която минава през ума ни, създава нашето бъдеще
Още: Има ли подходящи плодове за ядене при висока кръвна захар?
Друго нещо, което плаши всички животни и хора, срещнали тази котка по пътя си, е нейното заплашително ръмжене. И това не е шега. Когато котката тича след плячката или просто ловува, тя издава такива диви нечленоразделни звуци, че и у най-смелите ще настръхнат гушите. Нашите предци са вярвали, че тази котка е в състояние да изпрати здрав и голям жираф на оня свят с вика си.
Черноопашатата котка изпитва затруднения само по време на суша. Но дори и тук тя се е научила да се приспособява. Котката извлича течност директно от животински трупове. Така че тя е и много умна.
Въпреки опасностите, които крие, африканската черноопашата котка обаче е застрашена от изчезване. Тя има много малко потомство - само 1-2 котенца. Броят ѝ намалява поради загуба на местообитания и ловуване от страна на хората. За да се избегне изчезването, популацията им се поддържа изкуствено в зоологически градини и други места, където се отглеждат диви животни.